14 marzec 2023

Howaito dē - miesiąc po walentynkach

zdjęcie: Howaito dē - miesiąc po walentynkach / pixabay/1822521
Biały Dzień obchodzony jest 14 marca, czyli miesiąc po walentynkach. W Japonii obowiązuje zwyczaj, zgodnie z którym w Walentynki to kobiety obdarowują mężczyzn prezentami, zwyczajowo czekoladkami, a w Biały Dzień to mężczyźni mają okazję odwdzięczyć się i wręczyć prezenty płci żeńskiej.
REKLAMA

Tradycja

Święto to zostało zapoczątkowane przez Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Cukierniczego w latach 70. Zgodnie z tradycją, 14 lutego kobiety obdarowywały mężczyzn słodkimi upominkami, a w odpowiedzi to mężczyźni mieli się odwdzięczyć pysznymi prezentami. Na początku sprzedawano jedynie czekoladę, aby odróżnić ten dzień od Walentynek. Obecnie kolor czekolady wręczanej w tym dniu nie ma już takiego znaczenia.

Chociaż święto to wywodzi się z Japonii, to obecnie obchodzone jest w innych krajach Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, jak: na Tajwanie, w Korei czy Chinach oraz w Wietnamie, Tajlandii, Kambodży i Birmie.

Prezenty

Tradycyjnie, prezenty wręczane w Biały Dzień powinny być w kolorze białym, co wynika z nazwy tego święta. W przeszłości najczęściej obdarowywano białymi czekoladkami, piankami marshmallow, białą biżuterią lub bielizną. Obecnie kolor prezentu nie ma już takiego znaczenia, a również nie przywiązuje się do niego takiej wagi. W tym dniu wiele osób wręcza swoim partnerom drobne upominki, słodycze, a także umawia się na randki. Zgodnie z regułą sanbai gaeshi (三倍返し) prezenty dla dziewcząt z okazji White Day powinny mieć trzy razy większą wartość niż czekoladki lub inne upominki, które same wręczyły podczas walentynek.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zawiercie
5.9°C
wschód słońca: 05:40
zachód słońca: 17:57
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2023-03-23 19:00
miejsce
Chicago Bar&Restaurant, Zawiercie,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-25 21:00
miejsce
Klub Novum, Zawiercie, Szymańskiego 2
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-26 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-01 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany