kategoria: Dziecko
5 czerwiec 2024

Akt oskarżenia ws. zatrucia dzieci tlenkiem węgla z nieszczelnego układu wydechowego

zdjęcie: Akt oskarżenia ws. zatrucia dzieci tlenkiem węgla z nieszczelnego układu wydechowego / pixabay/926103
Za narażenie czworga dzieci na niebezpieczeństwo i spowodowanie u nich rozstroju zdrowia odpowie przed sądem kobieta, która wiozła je samochodem z nieszczelnym układem wydechowym. W Woźnikach (Śląskie) troje z nich straciło przytomność na skutek zatrucia tlenkiem węgla.
REKLAMA

Informację o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko Sylwii B. przekazał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Lublińcu.

4 czerwca 2023 roku 40-letnia B. wyjechała z Pruszkowa na wycieczkę do Zatora. W prowadzonym przez nią chryslerze podróżowała jej 10-letnia córka, troje dzieci znajomego w wieku 15, 12 i 7 lat oraz koleżanka B. „W miejscowości Woźniki k. Częstochowy jedno z dzieci zakomunikowało, że źle się czuje i wtedy kobiety zauważyły, iż pozostałe dzieci straciły przytomność. Sylwia B. zjechała na parking i z koleżanką wyciągnęły dzieci z samochodu oraz przystąpiły do udzielania im pomocy. Na miejsce zostały również wezwane karetki pogotowania ratunkowego, które przewiozły pokrzywdzonych do szpitala” - opisywał prok. Ozimek.

W trakcie oględzin pojazdu policjant zauważył pod siedzeniem pasażera część układu wydechowego. Okazało się też, że Sylwia B. nie miała uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Według zasięgniętej opinii biegłego ds. techniki motoryzacyjnej nieszczelny układ wydechowy samochodu mógł doprowadzić do dostania się spalin do wnętrza kabiny pojazdu. Na podstawie badań toksykologicznych u dzieci stwierdzono zatrucie tlenkiem węgla, które spowodowało utratę przytomności.

Sylwii B. przedstawiono zarzut narażenia czworga dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i nieumyślnego spowodowania u nich rozstroju zdrowia w postaci zatrucia tlenkiem węgla. Sylwia B. nie przyznała się do zarzucanego jej przestępstwa i wyjaśniła, że doszło do nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Zarzucane oskarżonej przestępstwa są zagrożone karą do pięciu lat więzienia.(PAP)

kon/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
15.3°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany