12 maj 2024

Nie ma doniesień o śniętych rybach w wodach zanieczyszczonych po pożarze w Siemianowicach

zdjęcie: Nie ma doniesień o śniętych rybach w wodach zanieczyszczonych po pożarze w Siemianowicach / pixabay/1584952
Nie ma zgłoszeń, by na skutek zanieczyszczenia wód po pożarze nielegalnego składowiska w Siemianowicach Śląskich doszło do śnięcia ryb, nie ma też informacji o innych martwych zwierzętach - podał w niedzielę Śląski Urząd Wojewódzki. Trwa oczyszczenie cieków wodnych.
REKLAMA

Pożar wybuchł w piątek w siemianowickiej dzielnicy Michałkowice. Jego powierzchnia objęła całe składowisko - ok. 6 tys. metrów kwadratowych. Kłęby czarnego dymu były widoczne z wielu kilometrów. Ciągle trwa dogaszanie. Równocześnie trwają prace na ciekach wodnych, których celem jest ograniczenie zagrożenia.

„Wojewoda Śląski nadzoruje sytuację na rzekach Przemszy, Brynicy i w Kanale Michałkowickim. Od rana zbierane są meldunki od służb, które pracują na miejscu. Straż pożarna monitoruje pogorzelisko i przelewa je wodą aby nie dopuścić do samozapłonu. Ustawione zostały zapory sorpcyjne na rzekach. Trwa oczyszczanie cieków wodnych” - przekazał Śląski Urząd Wojewódzki.

Patrole Straży Rybackiej monitorują cieki wodne do granicy z województwem małopolskim. „Nie ma zgłoszeń o śniętych rybach i innych martwych zwierzętach” - zaznaczyli urzędnicy.

Pożar wybuchł w piątek rano, tego dnia po południu strażacy przekazali informację, że sytuacja została opanowana. W kulminacyjnych godzinach w akcji uczestniczyły 84 zastępy - blisko 240 strażaków. W niedzielę wciąż około 20 strażackich zastępów kontynuuje dogaszanie i prace na ciekach wodnych.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej głównym problemem stało się zanieczyszczenie wód powierzchniowych. Część zanieczyszczeń pochodzących z pożaru dostała się do pobliskiego Rowu Michałkowickiego, który wpada do Brynicy i dalej do Przemszy, która jest dopływem Wisły. W piątek woda w Brynicy przybrała brązowo-czerwoną barwę, mieszkańcy uskarżali się także na odór chemikaliów.

Aby ograniczyć przepływ zanieczyszczeń strażacy w kilku miejscach na ciekach wodnych ustawili rękawy sorpcyjne i słomiane tamy do filtrowania. O potencjalnym zagrożeniu zostały poinformowane samorządy, m.in. także z woj. małopolskiego. Na bieżąco prowadzony jest monitoring i w różnych miejscach pobierane kolejne próbki do badań.

Wojewódzka inspektor ochrony środowiska Agata Bucko-Serafin zaznaczyła w sobotę, że zamknięty został dopływ zanieczyszczeń do Brynicy i dalej - do Przemszy i Wisły. Jak dodała, nie została zanieczyszczona woda zasilająca ujęcia, dlatego sytuacja ta nie ma wpływu na jakość wody pitnej. Służby zaznaczają zarazem, że nie powinno się wchodzić do zanieczyszczonej wody i pozwalać żeby piły ją zwierzęta.

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska, która w sobotę uczestniczyła w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w pobliżu miejsca działań strażaków, zapowiedziała zmiany w prawie, które ułatwią ściganie przestępców i zapobieganie powstawaniu nowych nielegalnych składowisk, szczególnie substancji niebezpiecznych. Jak opisywała, takich zinwentaryzowanych i opisanych miejsc jest obecnie w całej Polsce 311.

Według szacunków władz Siemianowic Śląskich na nielegalnym składowisku przy ul. Wyzwolenia zmagazynowano nielegalnie w różnych pojemnikach kilka tysięcy ton różnych substancji, a także podobne ilości odpadów plastikowych. Prezydent miasta Rafał Piech informował w sobotę, że były to m.in. substancje ropopochodne, rozpuszczalniki czy farby.(PAP)

kon/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13.1°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany