reklama
kategoria: Gospodarka
14 wrzesień 2023

Górnicy przebili drugą nawę 900-metrowego tunelu w Ciścu w ciągu drogi S1

zdjęcie: Górnicy przebili drugą nawę 900-metrowego tunelu w Ciścu w ciągu drogi S1 / fot. PAP
fot. PAP
Górnicy przebili w czwartek drugą nawę 900-m tunelu drogowego w Ciścu w ciągu drogi S1, która łączy północ województwa śląskiego z granicą ze Słowacją w Zwardoniu. To jeden z dwóch tuneli na obwodnicy Węgierskiej Górki, której budowa ma się zakończyć wraz z 2024 r.
REKLAMA

Obwodnica Węgierskiej Górki to brakujący odcinek drogi S1 o długości około 8,5 km, który połączy czynne fragmenty trasy S-1 Żywiec – Przybędza i Milówka – Szare. W tym kilometrażu są m.in. dwa tunele dwunawowe i estakada, której najwyższe przęsło ma 38 m. Pierwsza nawa tunelu została przewiercona dwa miesiące temu. Obie przebiegają równolegle do siebie. Wiercenie pierwszego tunelu, również dwunawowego, który liczy ponad 700 metrów, górnicy zakończyli jesienią ubiegłego roku.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda przekonywał w czwartek, że budowa obwodnicy Węgierskiej Górki jest inwestycją niezbędną i długo wyczekiwaną. „Ona jest istotna z perspektywy kraju, ponieważ jest to ciąg drogi, która łączy naszą południową granicę z Morzem Bałtyckim. Regionalnie jest ważna, ponieważ mieszkańcy byli już zmęczeni ciągłym tranzytem, który przebiegał bezpośrednio przed oknami ich domów (w Milówce i Węgierskiej Górce – PAP). To powodowało zmniejszenie bezpieczeństwa pierwszych, ale i podróżujących” – wskazał.

"Tu jest przykład inwestycji, która jest duża, a z drugiej strony mocno wspiera rozwój lokalny” – zaznaczył.

Marek Niełacny, pełniący obowiązki dyrektora katowickiego oddziału GDDKiA, wyraził nadzieję, że do końca przyszłego roku wszystkie roboty budowlane na S-1, w tym przy obwodnicy Węgierskiej Górki, zostaną zakończone i pozostaną odbiory, a kierowcy powinni trasą przejechać w 2025 roku.

Zwrócił uwagę, że obwodnica powstaje w skomplikowanym terenie górzystym, w masywie Baraniej Góry. „Od strony inżynierskiej to bardzo skomplikowane zadanie. (…) Jesteśmy w dosyć mocno skomplikowanym geologicznie miejscu Polski, czynnym osuwiskowo” – podkreślił.

Prace przy budowie obwodnicy Węgierskiej Górki są bardzo zaawansowane - powiedział PAP Marek Prusak, odpowiedzialny w katowickim oddziale GDDKiA za kontakty z mediami. „Zaawansowanie robót przekracza 66 proc., z czego prace przy mostach zakończone są już w 85 proc., a przy drogach - w 61 proc." - wyliczył. Dodał, że 17 lipca zakończono betonowanie najdłuższej estakady, która ma 940 m.

Po otwarciu na Słowacji jednego z kolejnych odcinków autostrady D3, na Żywiecczyźnie znacznie zwiększył się ruch tranzytowy. Obecnie część trasy S-1 na wysokości Węgierskiej Górki przebiega przez centrum tej miejscowości oraz sąsiedniej Milówki.

Umowę na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka trasy podpisano jesienią 2019 r. Oferta wyłonionego wykonawcy, firmy Mirbud, opiewała na blisko 1,38 mld zł.

Ekspresowa trasa S-1 w woj. śląskim i małopolskim przebiega od węzła z autostradą A1 w pobliżu katowickiego lotniska Pyrzowice do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Docelowo będzie liczyła 135 km. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
14.4°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany