kategoria: Gospodarka
15 maj 2024

Opłaty za ciepło niższe o 25 procent

zdjęcie: Opłaty za ciepło niższe o 25 procent / pixabay/686958
Od środy ostrowianie zapłacą mniej za ciepłą wodę użytkową i ciepło w okresie grzewczym. Koszt gigadżula będzie niższy o blisko 25 procent – poinformował w środę wydział prasowy ostrowskiego magistratu. Docelowo obniżka ma sięgnąć 50 procent.
REKLAMA

Po blisko 10 miesiącach oczekiwań poznański oddział Urzędu Regulacji Energetyki wydał pozytywną decyzję w sprawie obniżenia taryfy za ciepło. Nowa taryfa dla mieszkańców Ostrowa Wlkp. zaczyna obowiązywać od dziś.

Prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego Mariusz Bolach przypomniał, że pierwszy wniosek o obniżenie taryfy został złożony 29 czerwca 2023 roku.

„W tym czasie - o czym wielokrotnie informowaliśmy - otrzymaliśmy pięć wezwań merytorycznych oraz jedno wezwanie dotyczące opłaty za udzielenie pełnomocnictwa prokurentowi spółki. Ostatecznie zmuszeni zostaliśmy do złożenia skargi na przeciągającą się decyzję oddziału URE do Prezesa URE w Warszawie” - powiedział.

Decyzja o nowej taryfie miała zapaść 9 lutego br. Ponieważ tak się nie stało, spółka opracowała program pomocowy dla mieszkańców, który objął okres rozliczeniowy od stycznia do kwietnia br. Obniżka cen za ciepło, do czasu obniżenia taryfy przez URE, wynosiła 23 proc.

Z programu pomocowego skorzystało ponad 800 osób, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej, przewlekle chore, samotne, z niepełnosprawnościami, renciści i emeryci, osoby pozbawione opieki. Dzięki programowi ich rachunku były niższe o średnio 120 złotych.

W kwietniu prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek wysłała list otwarty do wielkopolskich parlamentarzystów z prośbą o interwencję w sprawie przedłużającej się procedury.

Ostatecznie pozytywna decyzja została wydana 26 kwietnia.

Energia od OZC – jak podkreślił Bolach - to nie tylko ciepło w grzejnikach. Spółka dostarcza również ciepłą wodę użytkową. To oznacza, że mieszkańcy Ostrowa Wlkp. mogą spodziewać się obniżenia swoich rachunków za ciepłą wodę do celów użytkowych o 25 procent.

Ceny za ciepło w mieście – jak informowała w lutym PAP prezydent Beata Klimek - spadną do 2025 r. o ponad 50 procent. Miasto wygrało premię kogeneracyjną w wysokości 36 mln zł rocznie, którą będzie dostawać przez 15 lat.

Spółka opracowała kompletną strategię energetyczną i z czterema projektami przystąpiła w 2023 r. do aukcji kogeneracyjnej, przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Ostrowski zakład znalazł się wśród wygranych kilkunastu innych zakładów w całej Polsce. Dzięki temu OZC otrzyma łącznie premię w wysokości ponad 500 mln zł.

Ta premia – zdaniem prezydent - pozwoli m. in. na przeprowadzenie takich inwestycji w spółce, które w efekcie wpłyną na diametralną obniżkę cen za ciepło. Obniżka cen obejmie wszystkich obiorców - mieszkańców, jednoosobowych działalności gospodarczych oraz przedsiębiorstw.

Obecnie ostrowianie płacą 117 zł za każdy GJ (gigadżul) wyprodukowanej i dostarczonej energii cieplnej, ale w sezonie 2025/2026 ceny mają spaść do 49 zł/GJ.

Planem OZC-u w najbliższych latach ma być całkowite odejście od węgla. Dzięki temu - jak wyjaśniła klimek - spółka odejdzie od płatności za certyfikaty CO2.

Kogeneracja polega na wytwarzaniu jednocześnie energii elektrycznej i ciepła. Sprawność energetyczna źródła kogeneracyjnego może przekraczać 80 proc., podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w klasycznej elektrowni to nie więcej niż 50 procent.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
19.1°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany