reklama
28 czerwiec 2024

Od niedzieli utrudnienia na trasie S86 w Katowicach

zdjęcie: Od niedzieli utrudnienia na trasie S86 w Katowicach / v40859174
v40859174
Od niedzieli 30 czerwca na trasie S86 prowadzącej z Katowic w stronę miast Zagłębia Dąbrowskiego pojawią się utrudnienia. Drogowcy zwężą jezdnie w rejonie wiaduktów ul. Bohaterów Monte Cassino nad drogą ekspresową. Będzie to przygotowanie do ich stopniowej rozbiórki i odbudowy.
REKLAMA

Ekspresowa trasa S86 w Sosnowcu i Katowicach, na całym przebiegu co najmniej trzypasowa, to jedna z najbardziej obciążonych dróg w Polsce – codziennie pokonuje ją ponad 110 tys. samochodów. Ograniczenia jej przepustowości, np. na skutek wypadków czy prac drogowych, przekładają się na długie korki utrudniające przejazd też innymi arteriami regionu, w tym autostradą A4 czy Drogową Trasą Średnicową (DW902).

Dwujezdniowa ul. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach łączy przelotową ul. 1 Maja w Katowicach z północną dzielnicą Bogucice i osiedlem Norma. Przecina bezkolizyjnie dwie ważne arterie: trasę S86, a także drogę krajową nr 79 w kierunku Mysłowic.

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w lutym br. zamówił budowę dwóch nowych wiaduktów w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino nad trasą S86 o długości blisko 85 metrów i szerokości ponad 14 metrów. Mają one zastąpić wyeksploatowane już obiekty, zbudowane w latach 80. ub. wieku. Wartą blisko 26 mln zł umowę zawarto z firmą Primost Południe.

W piątek rzeczniczka katowickiego magistratu Sandra Hajduk przekazała informację GDDKiA, że w niedzielę 30 czerwca w rejonie wiaduktów ul. Bohaterów Monte Cassino zmieniona zostanie organizacja ruchu na S86. Wykonawca wyłączy z użytkowania lewe pasy drogi ekspresowej, co pozwoli rozpocząć budowę przejazdów technicznych pomiędzy jezdniami.

W kierunku Sosnowca dostępne będą dwa pasy ruchu oraz dodatkowy na jezdni zbiorczo-rozprowadzającej, a w kierunku na Tychy dwa pasy. Budowa przejazdów technologicznych powinna potrwać nie dłużej, niż dwa tygodnie. Jednocześnie GDDKiA jest na końcowym etapie uzgadniania organizacji ruchu na DK86, na ul. Bohaterów Monte Cassino i dla komunikacji zbiorowej.

Rozpoczęcie przebudowy wiaduktów zależy od zatwierdzenia organizacji ruchu na czas trwania prac. Po wykonaniu przejazdów technologicznych w ciągu ok. trzech tygodni powstać ma tymczasowa kładka dla pieszych, prowadzone będą też prace związane z kolidującą infrastrukturą. Potem rozpocząć ma się rozbiórka wiaduktów nad jezdniami S86.

W czasie prac - rozplanowanych do końca przyszłego roku - wprowadzane będą zmiany organizacji ruchu. W miarę możliwości kierowcy na S86 będą poruszali się dwoma pasami w każdym kierunku. Przejazd ul. Bohaterów Monte Cassino nie będzie możliwy. Komunikacja będzie dojeżdżała do nowych przystanków przy rozebranym wiadukcie, a pasażerowie będą przechodzili nad S86 kładką.

Wykonawca zobowiązał się tak prowadzić prace, aby utrudnienia trwały jak najkrócej. W związku z tym utrudnienia związane z prowadzeniem ruchu między jezdniami drogi S86 przez przejazdy technologiczne będą mogły trwać w okresie wakacyjnym, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, a poza tym czasem - do 60 dni.

Zamówienie jest finansowane ze środków budżetowych będących w dyspozycji GDDKiA. W pobliżu trwa prowadzony przez lokalny samorząd remont mostów ul. Bohaterów Monte Cassino nad rzeką Rawą. W ub. roku GDDKiA wyremontowała nawierzchnię trasy S86 na terenie Sosnowca i Katowic. Poprzedni remont wykonywano tam w latach 2008-09.(PAP)

mtb/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
14.2°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany