3 czerwiec 2024

PLK przejmie spółkę PKP Telkol, odpowiadającą za kolejowe urządzenia telekomunikacyjne

zdjęcie: PLK przejmie spółkę PKP Telkol, odpowiadającą za kolejowe urządzenia telekomunikacyjne / pixabay/4256985
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Polskie Koleje Państwowe S.A. porozumiały się w sprawie przejęcia spółki PKP Telkol, odpowiadającej za utrzymanie kolejowych urządzeń telekomunikacyjnych, przez PLK. W poniedziałek podpisano list intencyjny w tej sprawie - wynika z oświadczenia PLK.
REKLAMA

Jak podano, list intencyjny "określa zasady przyszłej współpracy między kolejowymi spółkami oraz ustanawia za cel strategiczny dołączenie PKP TELKOL sp. z o. o. do struktur PLK S.A. Podpisany dokument rozpoczyna proces przejęcia przez zarządcę infrastruktury od PKP S.A. (spółki - matki w Grupie PKP oraz zarządcy nieruchomości, w tym dworców kolejowych) jednostki, której działalność jest ściśle związana z utrzymaniem łączności na kolei i zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu pociągów" - napisano w komunikacie.

Według prezesa zarządu PKP S.A. Alana Beroud jest to element porządkowania zarządzania kolejowymi spółkami i podziału kompetencji, a także "dowód woli współpracy, której długofalowe efekty przełożą się na sprawniejszą i lepszą jakościowo obsługę zarówno pasażerów, jak i przewoźników kolejowych".

"Telkol w strukturach PLK S.A. wzmocni potencjał Spółki i zapewni odpowiedni poziom niezawodności urządzeń telekomunikacyjnych i bezpieczeństwa na sieci kolejowej. To kolejny krok porządkujący i usprawniający zarządzanie koleją w Polsce" - skomentował prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Piotr Wyborski

Podjęte działania mają przyczynić się do wsparcia PKP Telkol, która odpowiada za utrzymanie kolejowych urządzeń telekomunikacyjnych, czego następstwem będzie zwiększenie bezpieczeństwa przejazdów kolejowych. Jak wynika z komunikatu - podpisany dokument rozpoczyna proces przejęcia od PKP S.A. jednostki, której działalność jest "ściśle związana z utrzymaniem łączności na kolei" oraz zapewnieniem bezpieczeństwa kursowania pociągów.

Spółka PKP Telkol (dawniej PKP Utrzymanie), powstała w kwietniu 2014 r. w wyniku wydzielenia ze spółki TK Telekom zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która odpowiadała za sprawność urządzeń telekomunikacyjnych. Na przełomie lat 2017 i 2018 spółka połączyła się z PKP Budownictwo, przejmując jej udziały. Na obecny moment właścicielem 100 proc. udziałów w PKP Telkol jest PKP S.A.

grg/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
19.1°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany