24 maj 2024

Tramwaje kończą remont pętli Chebzie w Rudzie Śląskiej

zdjęcie: Tramwaje kończą remont pętli Chebzie w Rudzie Śląskiej / pixabay/3693996
Tramwaje Śląskie kończą remont i niewielką rozbudowę pętli tramwajowej w dzielnicy Rudy Śląskiej – Chebziu. To jeden z centralnych punktów sieci tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – połączenia tramwajowe biegną stamtąd w czterech kierunkach. Od soboty wróci tam ruch.
REKLAMA

Jak podała spółka, przebudowana pętla w Chebziu ma od soboty działać jako węzeł tramwajowy, usprawniający przemieszczanie się pasażerów i zwiększający możliwość podróżowania bez przesiadek.

Wraz z zakończeniem przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciem modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od soboty 25 maja i obejmą 13 linii tramwajowych oraz trzy linie zastępczej komunikacji autobusowej, których trasy przebiegają m.in. przez Bytom, Chorzów, Katowice, Rudę Śląską, Świętochłowice oraz Zabrze.

Pasażerowie powinni zwrócić uwagę na: korektę rozkładu na liniach tramwajowych 4, 7, 19, 30, 38 i 49, zmiany i korekty godzin odjazdów tramwajów na liniach 9, 10 i 17, zmiany rozkładu zastępczej linii autobusowej T-10, zawieszenie kursowania linii tramwajowych 29 i 56 oraz autobusowej komunikacji zastępczej T-9, a także zawieszenie kursowania linii tramwajowych 30 i 41 w soboty.

Trwająca od połowy ub. roku „Modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną i infrastrukturą towarzyszącą na pętli Chebzie w Rudzie Śląskiej – etap II” objęła przebudowę układu torowego pętli o łącznej długości ok. 1350 metrów toru pojedynczego z siecią trakcyjną, przebudowę przejazdów torowo-drogowych i przejść pieszych, zabudowę sytemu smarowania szyn, rozjazdów czy przebudowę jezdni wynikającą z przebudowy torowisk.

Prace objęły też przebudowę sygnalizacji świetlnej z uwzględnieniem priorytetu dla tramwajów, przebudowę i budowę chodników, przebudowę peronów przystankowych z zabudową wiat, a także budowę ścieżki rowerowej z zabudową wiaty rowerowej.

Pętla w Chebziu powstała przy jednej z najstarszych linii tramwajowych na Górnym Śląsku. Od grudnia 1894 r. tramwaje parowe spółki Oberschlesische Dampfstraßenbahn Gesselschaft mit beschränkter Haftung kursowały z Gliwic przez Zabrze, Chebzie, Lipiny, Piaśniki (dziś dzielnice Świętochłowic) i Królewską Hutę (dziś Chorzów) do Bytomia.

Zwyczajowo część tamtego połączenia – między Katowicami, Chorzowem i Chebziem - obsługuje linia nr 11. W ostatnich latach zmodernizowano jej infrastrukturę biegnącą przez Chorzów i Świętochłowice. Obecnie, ze względu na prace w pobliżu centrum Chorzowa, połączenie to, oznaczone jako linia nr 10, od Chorzowa, zamiast do Katowic, wiedzie – jak niegdyś – do Bytomia.

Od zachodu do Chebzia prowadziła w ostatnich latach linia nr 1 z gliwickiej zajezdni (obecnie ze względu na prace na terenie Zabrza zawieszona), a w osi północ – południe przez pętlę przebiegała linia nr 9 z Bytomia przez Rudę Śląską i Świętochłowice do Chorzowa. Linia nr 9 na odcinku od Bytomia do Chebzia została w ostatnich latach gruntownie zmodernizowana.

Prace wykonywała za 22,3 mln zł brutto fira NJN Damian Kłosek. Tramwaje Śląskie sfinansowały część przebudowy pętli Chebzie w ramach unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którego łączna wartość przekroczyła 1,5 mld zł. (PAP)

mtb/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
15.3°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany