11 kwiecień 2024

Umowa na zakup autobusów dla Komunikacji Beskidzkiej - w kwietniu

zdjęcie: Umowa na zakup autobusów dla Komunikacji Beskidzkiej - w kwietniu / pixabay/7032023
Jeszcze w kwietniu Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny podpisze umowę na zakup sześciu nowych autobusów dla należącego do niego przewoźnika – Komunikacji Beskidzkiej. Przewodniczący Związku Seweryn Kobiela poinformował PAP, że pojazdy dotrą do Bielska-Białej we wrześniu.
REKLAMA

Kobiela przypomniał w rozmowie z PAP, że na przetarg wpłynęły dwie oferty. Wybrana została nieco droższa propozycja firmy Daimler Buses Polska, ponieważ producent zaproponował czteroletnią gwarancję. Była dwukrotnie dłuższa niż w ofercie Solaris Bus&Coach.

„Drugi oferent nie odwołał się od naszej decyzji, dlatego szykujemy się już do podpisania umowy. Stanie się to pod koniec kwietnia” – powiedział Seweryn Kobiela.

Od momentu podpisania umowy dostawca będzie miał 150 dni na dostarczenie wszystkich autobusów. „Spodziewamy się, że we wrześniu one już będą” – dodał przewodniczący Związku.

Związek w dokumentacji przetargowej wyjaśnił, że kupuje sześć fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich klasy midi (o długości 10 metrów – PAP). Silniki dieslowskie mają spełniać normę czystości spalin Euro 6. Daimler Buses Polska otrzyma za nie 10,53 mln zł. Nowe autobusy zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy.

Komunikacja Beskidzka posiada obecnie 127 autobusów. Najstarsze pochodzą z początku XXI wieku. Flota jest sukcesywnie odnawiana. W 2019 roku zakupiono 26 solarisów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Trzy lata później na drogi wyjechało sześć używanych mercedesów na gaz, które kupiono w Austrii. W ubiegłym roku Komunikacja Beskidzka otrzymała cztery solarisy typu „mini”, zasilane są olejem napędowym przy najwyższej normie emisji spalin Euro 6.

Komunikacja Beskidzka w 2023 roku przewiozła około 4,5 mln pasażerów, czyli o 600 tys. więcej niż rok wcześniej.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny tworzy 11 samorządów: wszystkie gminy powiatu bielskiego oprócz Czechowic-Dziedzic, powiat bielski oraz samorząd Kęt. Przewozy realizuje poprzez Komunikację Beskidzką, w której posiada 100 procent udziałów. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany