W ciągu 2,5 miesiąca podpisaliśmy umowy na ponad 8 mld zł

zdjęcie: W ciągu 2,5 miesiąca podpisaliśmy umowy na ponad 8 mld zł / pixabay/3455169
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w ciągu ostatnich 2,5 miesiąca umowy z wykonawcami o wartości ponad 8 mld zł - poinformował we wtorek prezes kolejowej spółki Piotr Wyborski podczas jednego z paneli katowickiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG).
REKLAMA

"Udało nam się w ciągu ostatnich dwóch i pół miesiąca podpisać umowy zarówno z KPO, jak także z innych programów, o wartości ponad 8 mld zł, więc wykonawcy ruszają już z pracami, które były odwlekane przez dłuższy czas" - powiedział prezes PKP PLK.

Dodał, że firma realizuje program inwestycyjny o wartości ponad 100 mld zł, z czego środki z Krajowego Planu Odbudowy to 11 mld zł.

"Jest to ponad 140 zadań (...), zarówno projektów związanych z modernizacją linii kolejowych, z digitalizacją, z wymianą urządzeń. Prawda jest taka, że program powinien ruszyć dwa lata temu, niestety (...) ze względu na zablokowanie środków unijnych, PKP PLK nie mogły uruchomić tych programów" - wskazał szef spółki.

Z wypowiedzi prezesa wynika, że spółka analizuje zadania, które mają być finansowane ze środków KPO, aby je lepiej wykorzystać. Pozwolą one - jak mówił - poprawić parametry związane m.in. z prędkością pociągów.

PKP PLK to w 100 proc. spółka Skarbu Państwa, zarządca krajowej infrastruktury kolejowej. Przedsiębiorstwo odpowiada za zarządzanie państwową siecią linii kolejowych oraz za zarządzanie i synchronizacją ruchu. Odpowiada również za opracowywanie i aktualizowanie rozkładu jazdy pociągów w skali całego kraju. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski, Wojciech Huk

pif/ huk/ pad/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany