reklama
12 styczeń 2024

W weekend otwarcie Stacji Kultura Pyskowice

zdjęcie: W weekend otwarcie Stacji Kultura Pyskowice / pixabay/6858240
Przez weekend 13-14 stycznia samorząd Pyskowic (Śląskie) będzie otwierał swoją Stację Kultura - peryferyjny dworzec kolejowy przebudowany w centrum działań społecznych i twórczej aktywności. Niezależnie trwa projekt programu Kolej Plus zakładający doprowadzenie kolei do centrum miasta.
REKLAMA

Jesienią ub. roku z budynku dworca kolejowego Pyskowice zniknęły ostatnie rusztowania, potem trwały jeszcze prace wykończeniowe i uzupełniające. Ostatnio zakończono etap wyposażenia wnętrz i nadawania im charakteru, nawiązującego do historii pyskowickiej kolei. Na elewacji budynku są m.in. ledowe napisy "Stacja Kultury Pyskowice".

Jak wynika z zapowiedzi pyskowickiego magistratu, w ten weekend odbędzie się otwarcie Stacji Kultura. W sobotę przewidziano: oprowadzanie po obiekcie, też przez burmistrza Adama Wójcika, uroczyste przecięcie wstęgi i koncert Anowy. W niedzielę będą ponadto spektakle Teatru Niespasowani i Lufcika na Korbkę, a także koncert Łukasza Jemioły.

Przez oba dni otwarcia w Stacji Kultura prezentowana będzie wystawa fotografii Hanny Wierzbickiej. Dostępne będą atrakcje dla dzieci i dorosłych (zajęcia ruchowe, umuzykalniające, plastyczne). Odbędzie się panel historyczny stowarzyszenia Stacja Pyskowice, które nieopodal prowadzi skansen kolejowy, pod hasłem "Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP". Pokażą się też lokalne organizacje pozarządowe.

Przez ostatnie ponad dwa i pół roku gmach dawnego dworca w południowej części Pyskowic został zmodernizowany od fundamentów po dach. Wymieniono instalacje, całość stolarki i stropy. Wykonano wzmocnienia, systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne, zadaszenie i panele fotowoltaiczne. Odrestaurowano elewację, starą dobudówkę zastąpił nowy segment, zbudowano przeszklone wejście. Obiekt jest dostosowany do osób ze szczególnymi potrzebami.

Celem przedsięwzięcia było uratowanie zabytku i wprowadzenie doń nowego życia. Historyczny dworzec, jako Stacja Kultury, ma oferować usługi kulturalne, społeczne i edukacyjne. Działać tam będzie przeniesiona filia miejskiej biblioteki. Jest miejsce na warsztaty, konferencje, zajęcia. Jest sala widowiskowa i pomieszczenia biurowe.

Wykonawcą była firma Milimex z Siemianowic Śląskich, która zleciła opracowanie dokumentacji firmie FS Projekt z Lędzin, będącej autorem m.in. projektu Centrum Usług Senioralnych powiatu bieruńsko-lędzińskiego - wyróżnionego w konkursie na najlepszą przestrzeń woj. śląskiego w kategorii "obiekt użyteczności publicznej".

Przedsięwzięcie kosztowało ponad 14,5 mln zł z czego 13,4 mln zł (92 proc.) stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014 – 2020 w ramach działań Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej oraz Rewitalizacja obszarów zdegradowanych.

Pod koniec października Pyskowice podpisały też umowę na gruntowną przebudowę ul. gen. Władysława Sikorskiego, którą prowadzi najwygodniejszy dojazd do Stacji Kultura. Z kolei 9 listopada PKP Polskie Linie Kolejowe informowały o podpisaniu umowy na zaprojektowanie odbudowy kolejowego połączenia od stacji Pyskowice do przystanku Pyskowice Miasto.

Blisko 5-kilometrowa linia kolejowa nr 198, która powstała w latach 60. ub. wieku, wiodąca od stacji Pyskowice do przystanku Pyskowice Miasto w centrum miasta, została zamknięta w 2000 r. Przystanek Pyskowice Miasto, do którego docierały pociągi elektryczne, był przez lata jednym z końcowych w dawnej sieci kolejowych połączeń regionalnych w dzisiejszym woj. śląskim.

Samorządowi Pyskowic zależy na odbudowie połączenia, dzięki któremu trasa wybranych kursów obecnego głównego połączenia aglomeracyjnego Kolei Śląskich-S1 relacji Częstochowa–Katowice– Gliwice mogłaby dalej, przez Gliwice Łabędy i stację Pyskowice docierać do centrum miasta, kilkaset metrów od pyskowickiego rynku.

W 2020 r. miasto przeprowadziło internetową sondę, w której sformułowano pytanie: "Czy zrezygnował(a)by Pan/i z samochodu na rzecz pociągu, gdyby istniało bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Pyskowice Miasto-Gliwice przez stację Pyskowice". Na 4,3 tys. oddanych głosów 72 proc. zawierało odpowiedź twierdzącą.

Wcześniej pyskowicki samorząd zrealizował, przy wsparciu środków europejskich, węzeł przesiadkowy w centralnej części miasta, na Placu Wyszyńskiego. Początkowo planował także centrum przesiadkowe przy stacji Pyskowice, położonej na zrewitalizowanej w ostatnich latach linii kolejowej nr 132, która łączy m.in. Gliwice ze Strzelcami Opolskimi i Opolem, o.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
4°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-12-06 20:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 17:30
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany