reklama
3 lipiec 2024

Wpłynęły oferty cenowe na budowę obwodnicy Zatora

zdjęcie: Wpłynęły oferty cenowe na budowę obwodnicy Zatora / v20496936
v20496936
Krakowski oddział GDDKiA poinformował w środę, że trzej wykonawcy zainteresowani budową obwodnicy Zatora w nowym przebiegu krajowej 28 podali propozycje kwot, za które podejmą się zadania. Wynoszą one od 67,38 do 78,61 mln zł i mieszczą się w budżecie inwestycji.
REKLAMA

W ubiegłym roku, w pierwszym etapie przetargu, krakowska Dyrekcja wyłoniła trzy firmy spośród sześciu, z którymi rozmawiano na wcześniejszych etapach prac. Teraz wpłynęły konkretne oferty. Mostostal Warszawa wycenił prace na 67,38 mln zł, Skanska na 78,61 mln zł, a konsorcjum Strabag Infrastruktura Południe i Strabag - na 76,17 mln zł.

„Wszystkie (oferty - PAP) mieszczą się w budżecie, jaki mamy przeznaczony na tę inwestycję. Zaczynamy analizę dokumentów” – poinformowała w środę Monika Skrzydlewska z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Przy budowie obwodnicy ma być wykorzystywana metodyka BIM (Building Information Modeling), czyli zarządzania informacją, w której od projektu, przez realizację po odbiór prac, a następnie utrzymanie i zarządzanie obiektu, wykorzystuje się wspólne środowisko danych oraz trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów budowlanych.

Zdaniem Skrzydlewskiej, do pilotażowego wdrożenia BIM wybrano właśnie budowę obwodnicy Zatora. Biegnie ona bowiem nowym śladem i obejmuje szeroki zakres robót - drogowe, mostowe i instalacyjne, w tym wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne i teletechniczne.

Nowa droga będzie miała 2,1 km długości i ominie centrum miasta po zachodniej stronie. Ma przebiegać od ronda na skrzyżowaniu DK44 i DW781 (ul. 1-go Maja) do stacji paliw przy DK28 (ul. Wadowicka). Odcinek będzie drogą jednojezdniową klasy GP z jednym pasem ruchu w każdym kierunku.

Inwestycja obejmuje rozbudowę fragmentów ulic Wadowickiej (DK28), Gen. Sikorskiego (DW781), Bugajskiej (droga powiatowa) oraz ul. Jana Pawła II i ul. Hallera (drogi gminne). Powstaną nowe szosy należące do gminy, które będą służyły do obsługi komunikacyjnej przyległego terenu. Zostanie przebudowana infrastruktura techniczna - wodna, kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna i teletechniczna.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z dwóch przejść podziemnych pod nową drogą, którymi będzie poprowadzony ruch pieszy i rowerowy. Inwestycja została zaprojektowana tak, by zminimalizować jej wpływ na środowisko. Przewidziano też przejście i trzy przepusty dla zwierząt, dwa sztuczne mokradła i ekrany akustyczne.

Droga powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Przewidywany czas budowy to lata 2024-2027.

Droga krajowa 28 biegnie na południu Polski, od zachodniej części Małopolski po Medykę na granicy z Ukrainą na Podkarpaciu. (PAP)

szf/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13.4°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany