kategoria: Kraj
29 maj 2024

Decyzja o zakazie przebywania przy granicy w gestii premiera i MSWiA

zdjęcie: Decyzja o zakazie przebywania przy granicy w gestii premiera i MSWiA / fot. PAP
fot. PAP
To w gestii premiera i ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji leży podjęcie decyzji w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania w odległości 200 m od granicy z Białorusią - zaznaczył wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Dodał, że on jest gotowy do realizacji zdań, które będą mu wyznaczone.
REKLAMA

Wprowadzenie takiego zakazu zapowiedział przebywający w środę przy tej granicy w Dubiczach Cerkiewnych (woj. podlaskie) premier Donald Tusk. Zaznaczył, że decyzja ma być podjęta w przyszłym tygodniu.

"Mam wrażenie takie, że to są na tyle poważne sprawy, że decyzje będą zapadały na poziomie Prezesa Rady Ministrów, ministra wpraw wewnętrznych i administracji. Ja jestem gotowy do pełnego działania i realizacji tych zadań, które będą mi wyznaczone" - powiedział w środę PAP w Dubiczach Cerkiewnych wojewoda podlaski, kto będzie wydawał rozporządzenia w tej sprawie.

Dodał, że o możliwości wprowadzenia zakazu była w środę mowa na spotkaniu w Dubiczach. "Jeśli będzie decyzja podjęta, ona będzie zakomunikowana myślę, że na posiedzeniu Rady Ministrów, a potem opinii publicznej" - dodał krótko wojewoda Brzozowski.

Szczegółów wprowadzenia takiego zakazu nie zna również pytany przez PAP wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Ograniczenia w strefie przygranicznej z Białorusią obowiązywały już w poprzednich latach za rządów PiS.

Najpierw od 2 września do 30 listopada 2021 r. w części województw podlaskiego i lubelskiego rozporządzeniem prezydenta RP był wprowadzony stan wyjątkowy. Wprowadzono go w związku z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. Stan wyjątkowy obowiązywał w pasie ok. 3 km od granicy na terenie 183 miejscowości na obszarze tych dwóch województw. Następnie od 1 grudnia 2021 roku do końca czerwca 2022 na tym terenie obowiązywało rozporządzenie MSWiA o zakazie przebywania na tym obszarze.

Natomiast od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w Podlaskiem rozporządzeniem wojewody po wnioskach Straży Granicznej obwiązywał zakaz zbliżania się do granicy na odległość mniejszą niż 200 metrów; obowiązywał na długości 203,5 km. Był on wprowadzony w związku z budową zapory na granicy.

Od 1 stycznia 2023 r. w Podlaskiem ograniczenia na granicy polsko-białoruskiej reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE - czyli na odległość 15 m od linii granicy. Zakaz ten nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Za złamanie tego rozporządzenia grozi mandat karny. (PAP)

Autorzy: Robert Fiłończuk, Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka, Gabriela Bogaczyk

rof/ swi/ kow/ gab/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany