reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
26 czerwiec 2024

GDDKiA wybrała wykonawcę obwodnicy Kroczyc w ciągu DK78

zdjęcie: GDDKiA wybrała wykonawcę obwodnicy Kroczyc w ciągu DK78 / v40711886
v40711886
Wykonawcę obwodnicy Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78, o długości ok. 9,1 km, wybrał katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Firma NDI z Sopotu może ją wykonać za 162,3 mln zł w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy.
REKLAMA

To pierwsza obwodnica, jaka ma powstać w woj. śląskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Obwodnice kolejno: Kroczyc, Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów będą kontynuacją obwodnic Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Poprowadzone będą po nowym śladzie, wytyczonym na niezurbanizowanym terenie, na którym głównie znajdują się pola uprawne - jako droga główna ruchu przyspieszonego o przekroju jednojezdniowym, złożonym z dwóch pasów ruchu.

Obwodnica Kroczyc będzie bezpośrednio kontynuacją obwodnicy Poręby i Zawiercia, której pierwszy etap jest w realizacji, a dla drugiego etapu na początku maja br. wybrano wykonawcę (Polaqua z ceną ponad 234 mln zł). Koniec tej trasy będzie się łączył z obwodnicą Pradeł.

Wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnic: Kroczyc, Pradeł, oraz Szczekocin i Goleniów katowicki oddział zamówił po trzech przetargach w listopadzie 2020 r. Są to trzy sąsiadujące ze sobą inwestycje o łącznej długości prawie 25 km zapisane w Programie budowy 100 obwodnic.

Przetarg na obwodnicę Kroczyc ruszył w listopadzie ub. roku. Jak wynika z informacji rzecznika katowickiego oddziału GDDKiA Marka Prusaka, oferta NDI za 162,3 mln zł okazała się najtańszą spośród piętnastu złożonych. Trasa o długości ok. 9,1 km ma przebiegać w nowym śladzie, gdzie obecnie znajdują się głównie pola uprawne. Prócz jednojezdniowej drogi planowane są tam dwa ronda, cztery wiadukty ciągi piesze i pieszo-rowerowe oraz inna infrastruktura.

Pozostałe obwodnice są w fazie przygotowania. Od kwietnia br. trwa przetarg na obwodnicę Pradeł. Wojewoda śląski proceduje wniosek o decyzję ZRID dla obwodnicy Szczekocin i Goleniów. Projektanci pracują też nad dokumentacją dla rozbudowy odcinka Pradła - Irządze. W efekcie tych wszystkich działań do 2027 r. GDDKiA przebuduje lub wybuduje w nowym śladzie prawie 55 km DK78 we wschodniej części woj. śląskiego.

Budowa wszystkich tych obwodnic i przebudowa jednego odcinka wynika z konieczności dostosowania całego ciągu drogi krajowej nr 78 do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Wraz z jezdnią główną powstanie oświetlenie, oznakowanie, bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe i ogrodzenie, a także urządzenia ochrony środowiska m.in. przeciwhałasowe i zbiorniki retencyjne.

W woj. śląskim w programie 100 obwodnic mają powstać też obwodnice: Herbów Nowych i Blachowni (11 km w ciągu DK46) oraz Świerklańca i Nakła Śląskiego (12 km w ciągu DK78). Na przełomie II i III kw. br. planowany jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla pierwszej z nich (ogłoszenie przetargu zaplanowano na przełom I i II kw. 2026 r., a realizację w latach 2028-2030).

Obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca jest na etapie opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Zadanie przewidziano do realizacji w latach 2029-2031.

Na liście inwestycji priorytetowych rządowego Programu budowy 100 obwodnic przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi umieszczono też zachodnią obwodnicę Raciborza.(PAP)

mtb/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
14.4°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany