7 maj 2024

Rozpoczynają się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

zdjęcie: Rozpoczynają się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego / pixabay/7011287
W Instytucie im. Wojciecha Korfantego w piątek zaczną się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych. Konkurs ma na celu pielęgnowanie kultury języka ojczystego.
REKLAMA

Eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego organizowane są przez Instytut im. Wojciecha Korfantego co trzy lata. Przedsięwzięcie ma charakter artystyczno-edukacyjny.

"Jest to najstarszy i najważniejszy konkurs recytatorski w całej Polsce, w którym laureatami było wielu później znanych i cenionych polskich aktorów" - poinformował we wtorek Instytut Korfantego.

Eliminacje dla szkół ponadpodstawowych i dorosłych odbędą się w siedzibie Instytutu przy ul. Teatralnej 4. Rozpoczęcie przesłuchań startuje 10 maja o godzinie 10.00.

Konkurs służy do pielęgnowania kultury języka polskiego, a także rozwijania zainteresowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych sztuką recytacji. Patronem obecnej edycji konkursu jest pisarz Zbigniew Herbert, którego 100-lecie urodzin przypada na rok 2024.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak i studenci oraz dorośli. Nie mogą w nim uczestniczyć jednak studenci i absolwenci kierunków artystycznych wyższych uczelni teatralnych i muzycznych oraz kierunku pedagogika muzyki lub wychowanie muzyczne w wyższych uczelniach artystycznych i nieartystycznych.

Obejmuje on cztery turnieje: Recytatorski, Poezji Śpiewanej, Teatrów Jednego Aktora, Wywiedzione ze Słowa.

Organizacją eliminacji w województwie śląskim zajmują się również: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Organizatorem Centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego jest Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

Instytut im. Wojciecha Korfantego jest także pomysłodawcą konkursu recytatorskiego "Mały OKR", który adresowany jest do uczniów szkół podstawowych w subregionie katowickim. Instytut im. Wojciecha Korfantego od ponad 10 lat organizuje i koordynuje eliminacje konkursu na etapach: środowiskowych, miejskich, regionalnych. "Mały OKR" przygotowuje uczniów do późniejszego uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim dla szkół ponadpodstawowych i dorosłych.

Dodatkowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie Instytutu: www.instytutkorfantego.pl (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany