kategoria: Na Sygnale
4 czerwiec 2024

Alarm powodziowy w trzech gminach powiatu bielskiego i pogotowie przeciwpowodziowe w innych (aktl. 3)

zdjęcie: Alarm powodziowy w trzech gminach powiatu bielskiego i pogotowie przeciwpowodziowe w innych (aktl. 3) / pixabay/2608323
Starosta bielski Andrzej Płonka ogłosił we wtorek alarm przeciwpowodziowy w gminach: Jasienica, Wilamowice i Czechowice-Dziedzice. W siedmiu pozostałych – Wilkowicach, Bestwinie, Buczkowicach, Szczyrku, Jaworzu, Porąbce i Kozach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.
REKLAMA

Intensywne opady deszczu dotknęły we wtorek rano Bielsko-Białą i powiat bielski. Zalanych zostało wiele dróg, posesji i budynków. Strażacy otrzymali setki zgłoszeń.

Informację o ogłoszeniu alarmu i pogotowia przeciwpowodziowego przekazała rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej Magdalena Fritz.

„Alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony na terenach, na których rzeki przekroczyły stany alarmowe, a także w związku z dużą liczbą interwencji straży pożarnej. W związku z tym, że jest realne zagrożenie przerwania wałów rzek na miejscu pracują służby i przedstawiciele władz poszczególnych gmin” – poinformował naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej Marek Rączka.

Starosta Płonka odwołał wszystkie zaplanowane na wtorek spotkania i zwołał zespół ds. zarządzania kryzysowego.

Jak wcześniej poinformował burmistrz gminy Wilamowice Kazimierz Cebrat, odwołano zajęcia w tzw. starym przedszkolu w Pisarzowicach, przedszkolu w Hecznarowicach i w prywatnym przedszkolu w Hecznarowicach "Pod Skrzydłami". Woda dostała się także do sali gimnastycznej w szkole w Pisarzowicach.

W gminie Wilamowice najbardziej ucierpiała właśnie miejscowość Pisarzowice, gdzie podtopionych jest kilkadziesiąt domów. Jak informuje burmistrz Cebrat nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców. W Hecznarowicach woda dostała się do kilkunastu domów. Budynki są obłożone workami z piaskiem.

Wcześniej informację o ogłoszeniu alarmu powodziowego przekazali przedstawiciele władz Bielska-Białej. Zarządzenie w tej sprawie wydał po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent tego miasta Jarosław Klimaszewski.

We wtorek rano po intensywnych opadach deszczu w Bielsku-Białej i powiecie bielskim zalanych zostało wiele piwnic, samochodów, posesji i dróg. W Bielsku-Białej ucierpiała m.in. zajezdnia autobusowa i budynek Archiwum Państwowego. Do godz. 8.00 liczba interwencji przekroczyła 700. Skutki załamania pogody w mieście i powiecie usuwa około 200 strażaków.

Obfite opady skutkowały gwałtownym wzrostem poziomu wody w rzekach. Niektóre potoki wystąpiły z brzegów. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej podało, że wylały potoki: Pisarzówka w Pisarzowicach w gminie Wilamowice i Iłownica w miejscowości Iłownica w gminie Jasienica.

Rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK) informowało, że intensywne opady utrudniły także ruch pociągów. Na stacji Bielsko-Biała zalane zostały tory 1 i 2. Ruch na stacji poprowadzono pozostałymi torami. Po godz. 6.00 zamknięty został szlak Kęty – Kozy.

We wtorek rano na rzekach w woj. śląskim w pięciu miejscach przekroczone były stany alarmowe, a w pięciu innych – ostrzegawcze. Stan alarmowy przekraczała Olza w Cieszynie, Wapienica na stacji Podkępie, Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach, Odra na stacji Olza i Biała na stacji Czechowice-Bestwina. (PAP)

kon/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany