reklama
kategoria: Na Sygnale
4 maj 2023

Sąd nie ogłosił wyroku ws. gangu papierosowego - wznowił proces

zdjęcie: Sąd nie ogłosił wyroku ws. gangu papierosowego - wznowił proces / fot. PAP
fot. PAP
Bielski sąd okręgowy nie ogłosił w czwartek wyroku w procesie „gangu papierosowego”. Zdecydował o wznowieniu procesu. Sędzia Teresa Jędrzejas-Paluch uzasadniła to m.in. rozbieżnościami, co do kwoty uszczupleń należności dla Skarbu Państwa - akcyzy i VAT.
REKLAMA

Grupę tworzyło 11 oskarżonych. Według śledczych, nielegalnie produkowali papierosy i sprzedawali je, jako produkty znanych marek.

Teresa Jędrzejas-Paluch powiedziała w czwartek, że w trakcie postępowania sąd otrzymał opinię biegłego, który w wielu miejscach przedstawił hipotetyczne wyliczenia możliwej do wyprodukowania krajanki tytoniowej, a także papierosów w wersji innej niż wynikająca z materiału dowodowego, na którym bazowała prokuratura konstruując akt oskarżenia.

„To wiąże się z koniecznością dokonania skomplikowanych obliczeń. Nie chodzi tylko o ilość krajanki i papierosów, ale przede wszystkim o uszczuplenia należności publiczno-prawnych, (...) zarówno w zakresie podatku akcyzowego, jak i VAT. (...) Obecnie nie można wykluczyć wprowadzenia zmian w opisach czynów zarzucanych oskarżonym (...)” – wskazała sędzia Jędrzejas-Paluch.

Jak dodała, sąd nie zakończył jeszcze żmudnych obliczeń i z tego powodu zdecydował się wznowić przewód sądowy. „Rzadko się zdarzają sprawy o tak skomplikowanej materii. Uszczuplenia idą w dziesiątki milionów złotych” – podkreśliła Teresa Jędrzejas-Paluch.

Termin kolejnej rozprawy został wyznaczony na 26 maja. Jak powiedziała sędzia Jędrzejas-Paluch, wówczas strony będą mogły po raz kolejny wygłosić mowy końcowe, choć nie muszą. „Po ewentualnych głosach stron nastąpi wydanie wyroku w tej sprawie” – powiedziała.

Proces toczy się przed sądem w Bielsku-Białej od lipca 2021 r.

Według śledczych z bielskiej prokuratury okręgowej, którzy badali sprawę wspólnie z CBŚP i KAS, grupa działała od sierpnia 2017 do lutego 2019 roku, m.in. w Bielsku-Białej i Zasolu Bielańskim. Tworzyło ją 11 osób, w tym dwóch obywateli Armenii.

Grupa została rozbita w lutym 2019 r. Funkcjonariusze wkroczyli do dwóch hal magazynowych, gdzie znaleźli kompletną, działającą drukarnię opakowań do papierosów znanych marek tytoniowych i linię do wykrawania opakowań jednostkowych i zbiorczych.

W Zasolu Bielańskim działała krajalnia tytoniu, w której funkcjonariusze znaleźli 2 tony tytoniu. W Bielsku-Białej i Ligocie ujawniono 4 tony prasowanych liści tytoniu, prawie 5 ton krajanki tytoniowej oraz 180 tys. sztuk papierosów.

Rzecznik CBŚP Iwona Jurkiewicz wskazywała wówczas, że łączna wartość przejętych wyrobów tytoniowych oraz maszyn do ich produkcji wyniosła blisko 5 mln zł. Na zabezpieczonym towarze ciążył obowiązek podatkowy w kwocie blisko 8,8 mln zł. Tytoń oraz maszyny zostały zabezpieczone jako dowód w sprawie. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 600 tys. zł w gotówce.

Akt oskarżenia, który do sądu skierowała w styczniu 2021 roku bielska prokuratura okręgowa, objął 11 osób. Zarzuty dotyczyły założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą lub udziału w niej oraz czerpania korzyści z popełnienia przestępstw skarbowych. Oskarżonym, którym zarzucono kierowanie gangiem, grozi do 10 lat więzienia. Jego członkowie mogą trafić za kraty na pięć lat. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13.4°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany