reklama
kategoria: Na Sygnale
3 lipiec 2024

Śledztwo w sprawie pożaru na terminalu kolejowym w Sławkowie

zdjęcie: Śledztwo w sprawie pożaru na terminalu kolejowym w Sławkowie / v14725682
v14725682
Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu prowadzi śledztwo w sprawie pożaru, który wybuchł w piątek na terminalu kolejowym w Sławkowie (Śląskie). Badane są różne wersje śledcze. Jak dotąd nie zatrzymano żadnych osób – podała w środę rzeczniczka sosnowieckiej prokuratury.
REKLAMA

Ogień zauważono w piątek około godz. 4.00 na zapleczu technicznym dzierżawionym przez jednego z klientów spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa (PKP LHS), która zarządza infrastrukturą kolejową i realizuje przewozy linią LHS – najdłuższą w Polsce kolejową linią szerokotorową przeznaczoną do transportu towarowego. W pożarze spłonęły m.in. samochody ciężarowe i sprzęt przeładunkowy.

W pożarze nikt nie odniósł obrażeń. Do akcji skierowano ponad 20 zastępów strażaków, którzy ugasili ogień po kilku godzinach. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak informował tego samego dnia, że polecił Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji, żeby „w sposób szczególny” zajęły się sprawą pożaru w Sławkowie.

Jak przypomniała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Dorota Pelon, po ugaszeniu ognia prokuratorzy z tej jednostki w asyście funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i biegłego z zakresu pożarnictwa przeprowadzili na miejscu oględziny.

„Oględziny przeprowadzono m.in. przy użyciu drona. Przesłuchano pierwszych świadków, zabezpieczono monitoring. Po wykonaniu wstępnych czynności niecierpiących zwłoki Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu wszczęła śledztwo z art. 163 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego (sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach w postaci pożaru – PAP). Trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich pokrzywdzonych oraz wartości szkody” – podała prok. Pelon.

„Aktualnie badane są różne wersje śledcze dotyczące okoliczności wybuchu pożaru. Nie zatrzymano żadnych osób” – dodała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

W Sławkowie działa Euroterminal, który jest najdalej wysuniętym na zachód terminalem przeładunkowym łączącym linie kolejowe o szerokim rozstawie toru (1520 mm) i linie normalnotorowe (1435 mm). Przejeżdżają przez niego transporty towarów z Dalekiego Wschodu i Azji do Europy Zachodniej. (PAP)

kon/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13.4°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany