10 maj 2024

Strażacy ostrzegają przed zagrożeniem pożarowym w lasach

zdjęcie: Strażacy ostrzegają przed zagrożeniem pożarowym w lasach / pixabay/4784603
W związku z zagrożeniem pożarowym w lasach apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas pobytu na terenach leśnych – ostrzegła w piątek rzeczniczka KW Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach bryg. Aneta Gołębiowska.
REKLAMA

W całym kraju obowiązuje średnie i duże zagrożenie pożarowe w lasach. Straż pożarna poinformowała, że ściółka w lesie jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar.

Strażacy zaapelowali do wszystkich przebywających na terenach leśnych o przestrzeganie podstawowych zasad.

"Pamiętajmy, że w lasach, jak i w odległości 100 metrów od lasu, zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, wypalanie pozostałości roślinnych oraz palenie tytoniu" – powiedziała bryg. Gołębiowska.

Przypomniała również, że w parkach narodowych należy poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach. Przed wejściem na szlak trzeba również zapoznać się ze stopniem zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego, bo być może ogłoszony został zakaz wstępu do lasu.

Od początku roku strażacy w woj. śląskim brali udział w 58 akcjach gaszenia pożarów lasów. Ogień pochłonął tam 12 ha terenów leśnych. Tylko w maju strażacy zanotowali 16 takich pożarów

"Wczoraj w Wikłowie (pow. częstochowski) strażacy i leśnicy gasili pożar kompleksu leśnego o powierzchni ok. 1,5 ha. W akcji brało udział 12 zastępów straży pożarnej i 2 samoloty Dromader" – poinformowali w piątek strażacy. (PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany