kategoria: Na Sygnale
5 czerwiec 2024

W trzech gminach powiatu bielskiego odwołano alarmy powodziowe

zdjęcie: W trzech gminach powiatu bielskiego odwołano alarmy powodziowe / pixabay/1867550
Alarm powodziowy w trzech gminach powiatu bielskiego: Wilamowicach, Czechowicach-Dziedzicach i Jasienicy, został przez starostę bielskiego zamieniony w środę na pogotowie przeciwpowodziowe - podała rzecznik powiatu Magdalena Fritz. Alarm obowiązuje nadal w Bielsku-Białej.
REKLAMA

Alarmy zostały ogłoszone we wtorek po całonocnych i porannych opadach deszczu. W rejonie Białej-Białej punktowo spadło około 150 mm deszczu na metr kwadratowy. Doszło do wezbrań rzek oraz lokalnych podtopień. Strażacy w Bielsku-Białej i gminach powiatu bielskiego interweniowali blisko 900 razy.

Rzecznik starosty bielskiego Magdalena Fritz poinformowała, że pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje teraz we wszystkich dziesięciu gminach powiatu. Rzecznik magistratu w Bielsku-Białej Tomasz Ficoń powiedział, że w mieście w dalszym ciągu obowiązuje alarm powodziowy.

Fritz dodała, że w regionie sytuacja stabilizuje się. Poziomy wód w większości rzek regionu opadły poniżej stanów alarmowych. W środę rano przekraczała go jedynie Wisła w Jawiszowicach w sąsiednim powiecie oświęcimskim.

Starosta Andrzej Płonka podziękował wszystkim służbom, które wspierały samorządy i mieszkańców, szczególnie strażakom zawodowym i ochotnikom, policjantom oraz pracownikom wydziałów zarządzania kryzysowego w gminach. „Teraz ogrom pracy przed nami, czyli usuwanie szkód i szacowanie strat” – powiedział.

Magdalena Fritz poinformowała, że najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w gminach Jasienica, Czechowice-Dziedzice oraz Wilamowice. „Woda uszkodziła umocnienie przyczółku mostu przy ul. Bestwińskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Przeprawa jest przejezdna, ale konieczne będą tam prace naprawcze. (…) Otwarty dla ruchu został już most na ul. Zabrzeskiej w Ligocie. Przeprawa była wyłączona z użytkowania z powodu obawy przed wysoką wodą” – powiedziała.

Sprzątanie i szacowanie strat trwa także w Bielsku-Białej. Tomasz Ficoń z magistratu zaznaczył, że potrwa to "dłużej niż parę dni". „To duża procedura” – dodał.

Wśród instytucji poszkodowanych przez nawalne opady jest bielski teatr lalek Banialuka. Woda dostała się do magazynów. Znajdowały się w nich lalki i elementy scenograficzne. Scena podała, że niektórych nie uda się już uratować. To, co - dzięki pomocy strażaków - uratowano, obecnie jest suszone.

Opady dały się we znaki także w sąsiednim powiecie cieszyńskim. Strażacy interweniowali tam 220 razy. Sytuacja uległa już poprawie. W środę starosta Janina Żagan odwołała pogotowie przeciwpowodziowe w gminach powiatu. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany