kategoria: Praca
2 czerwiec 2024

Od 700 do 1000 zł podwyżki minimalnego wynagrodzenia w samorządach

zdjęcie: Od 700 do 1000 zł podwyżki minimalnego wynagrodzenia w samorządach / fot. PAP
fot. PAP
Od 700 do 1000 zł wyniosą podwyżki stawek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych - zakłada projekt rozporządzenia MRPiPS. Podwyższenie kwot ma zwiększyć atrakcyjność zatrudnienia w jednostkach samorządu.
REKLAMA

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w tym tygodniu przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z przedstawionym dokumentem, od I do XV kategorii zaszeregowania dotychczasowe stawki wzrosną o 700 zł, od XVI do XVIII – o 800 zł, w XIX – o 900 zł, w XX – o 1000 zł. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 lipca.

"Podwyższenie kwot minimalnego wynagrodzenia zasadniczego uatrakcyjni możliwość zatrudnienia w jednostkach samorządowych, gdyż obecne stawki nie są konkurencyjne" – wskazano w ocenie skutków regulacji.

Jak zauważa Serwis Samorządowy PAP, w projekcie dodano, że postulaty dotyczące podwyższenia kwot we wszystkich kategoriach zaszeregowania były podnoszone m.in. przez stronę samorządową reprezentowaną w zespołach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W uzasadnieniu zaznaczono, że w zaproponowanej tabeli poziom minimalnego wynagrodzenia zasadniczego do VI kat. jest niższy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, jednak pracodawca w przypadku, gdy pracownik jest uprawniony jedynie do wynagrodzenia zasadniczego, będzie mógł ustalić gwarantowaną ustawowo wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

"Należy zauważyć, że wynagrodzenie pracownika samorządowego nie może być ustalone poniżej kwoty określonej dla przypisanej mu kategorii zaszeregowania, co może oznaczać obligatoryjne podwyżki. Zatem ustalenie poziomu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w I kat. zaszeregowania dla pracowników samorządowych na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę tj. w wysokości 4300 zł oznaczałoby 30 proc. podwyżkę (1000 zł). W sytuacji, gdy podwyżki dla pracowników państwowej sfery budżetowej określone są na poziomie 20 proc." – zaznaczono w uzasadnieniu.

Tabela ze stawkami wynagrodzenia dla poszczególnych kategorii zaszeregowania dostępna jest w Serwisie Samorządowym PAP: https://samorzad.pap.pl/kategoria/praca/od-700-do-1000-zl-wyniosa-podwyzki-stawek-minimalnego-wynagrodzenia-zasadniczego

Jak przypomniano w uzasadnieniu do projektu, minimalne wynagrodzenie za pracę poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje również inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze, w tym m.in. dodatek funkcyjny, premie, nagrody oraz dodatki do wynagrodzenia z wyjątkami określonymi w ustawie. (PAP)

mr/ ral/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany