22 kwiecień 2024

W weekend startuje XI Katowicki Festiwal Szachowy

zdjęcie: W weekend startuje XI Katowicki Festiwal Szachowy / pixabay/7081918
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w weekend odbędzie się XI Katowicki Festiwal Szachowy, podczas którego Śląski Związek Szachowy będzie obchodził stulecie istnienia.
REKLAMA

"Katowicki Festiwal Szachowy jest świetnym miejscem do szlifowania swoich umiejętności bądź rozpoczęcia swojej przygody z szachami. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Zachęcam całe rodziny do skorzystania z okazji i przekonania się jak świat szachów wygląda z bliska" - powiedział cytowany w informacji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa.

XI Katowicki Festiwal Szachowy odbędzie się 26-28 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Na uczestników festiwalu czeka wiele atrakcji i niespodzianek. Zostały one przygotowane z myślą nie tylko o szachistach, ale też publiczności.

Festiwal rozpocznie się od rozegrania Drużynowego Pucharu Polski w Szachach Błyskawicznych. W piątkowym turnieju udział wezmą drużyny z całego kraju. Partnerem Pucharu Polski jest PGNiG Termika.

W sobotę i w niedzielę odbędzie się jedenasta edycja turnieju szachowego Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w tym grupa OPEN – turniej o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego.

"XI Katowicki Festiwal Szachowy będzie największym otwartym Festiwalem szachowym Polsce. W tym roku cieszy nas bardzo wysoka liczba zgłoszonych zawodników, ale również poziom sportowy – ponad 20 arcymistrzów szachowych" – podkreślił dyrektor festiwalu Michał Paździora.

Do udziału w zawodach akces zgłosiło blisko 800 zawodników. Jak dodali organizatorzy, różnica wieku między najmłodszym, a najstarszym uczestnikiem wynosi ponad 70 lat. To dlatego hasłem przewodnim wydarzenia zostało "Szachy łączą pokolenia".

Swój udział potwierdzili m.in. arcymistrzowie: aktualny mistrz Polski Bartosz Soćko, medalista mistrzostw świata i Europy Jacek Gdański, pięciokrotny mistrz Polski Radosław Wojtaszek, gruzińska mistrzyni świata juniorów do 16 i 18 lat Keti Tsatsalashvili oraz dwukrotny mistrz Ukrainy Andrej Wolokitin.

"W zeszłym roku odbyła się jubileuszowa X edycja festiwalu, a ten rok to jubileusz sam w sobie – 100 lat związku, świętujemy wspólnie z miastem Katowice" – dopowiedział prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak.

2024 jest rokiem Jubileuszowym dla Śląskiego Związku Szachowego. W 1924 r. został założony Polski Związek Szachistów Województwa Śląskiego. 27 kwietnia 2024 roku będzie dniem obchodów 100-lecia związku. O godzinie 16.00 odbędzie się mecz przyjaźni na 100 szachownicach z Małopolskim Związkiem Szachowym, natomiast o 18.00 uroczysta gala 100-lecia.

W programie Festiwalu znajdują się turnieje szachowe dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania, a także pokazy i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Łączna pula nagród XI Katowickiego Festiwalu Szachowego wynosi ponad 60 tysięcy złotych, w tym 43 tysiące w nagrodach finansowych.

Szczegółowe informacje oraz harmonogram XI Katowickiego Festiwalu Szachowego publikowane są na stronie chess.katowice.pl (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ co/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany