reklama
kategoria: Sport
15 wrzesień 2023

Ponad tysiąc dzieci zagra w Spodku w szachy!

fot. Paweł Skraba
To będzie kolejne wielkie święto szachów w katowickim Spodku! Ponad tysiąc dzieci zagra 26 września w SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach. Gośćmi imprezy będą wybitne postaci polskiej nauki, a każdy młody szachista nie wyjdzie z legendarnej polskiej hali z pustymi rękami!
To już ósma edycja tej niezwykłej imprezy dla młodych szachistów. Po raz pierwszy odbyła się ona w 2016 roku, a zainteresowanie było olbrzymie, bo wtedy przy szachownicach rywalizowało ponad półtora tysiąca dzieci.

To jasno pokazało, że takie zawody są niezwykle potrzebne. Szachy to wyjątkowy sport, bo pozwala na równą rywalizację dzieci i dorosłych, a młodych adeptów królewskiej gry jest bardzo wielu – mówi Łukasz Brożek z UKS 21 Podlesie, dyrektor i pomysłodawca turnieju.

Zawodnicy będą w turnieju reprezentować przedszkola lub szkoły, do których uczęszczają. Uczestnicy grają podzieleni na dwadzieścia grup rozgrywkowych, osobno chłopcy i dziewczęta. Warto dodać, że najmłodszy uczestnik w poprzedniej edycji miał zaledwie trzy i pół roku!

To naprawdę jest fantastyczna sprawa. W SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli może zagrać każdy – i ten, który dopiero zaczyna swoją przygodę z szachami, i ten, który dopiero szuka swojej sportowej drogi i pomyślał o szachach, ale też i ten, który ma już doświadczenie z innych dużych imprez. Głównym naszym celem jest rozkochanie w szachach młodych ludzi – dodaje Szymon Walter, organizator zawodów.

Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły m.in. firma Synerise, Enea, grupa MOKATE i miasto gospodarz – Katowice.

Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych uczestników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. W sumie regularnie szachy uprawia zatem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy uczniów, a ta liczba z roku na rok rośnie.

Każdy nasz turniej jest wyjątkowy, bo grają w nim wyjątkowi zawodnicy, czyli dzieci i młodzież z całej Polski. Każdy jest zwycięzcą, bo udział w zawodach wymaga odwagi, dlatego każdy otrzymuje pakiet startowy i może odebrać pamiątkowy dyplom uczestnictwa. Każdy może wziąć udział w turnieju, ponieważ jest on otwarty dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Nie trzeba grać w klubie, nie trzeba mieć zajęć w szkole. Wystarczy, że chcesz i grasz w szachy – podkreśla Ewa Brożek, organizatorka turnieju.

Oprócz szachowej rywalizacji, młodzi zawodnicy będą mieli okazję spotkać i posłuchać wyjątkowych postaci polskiej nauki, które potrafią o niej fenomenalnie opowiadać, jak np. Maciej Kawecki czy Tomasz Rożek.

Warta podkreślenia jest też sceneria turnieju, bo młodzi zawodnicy, często pierwszy raz w życiu, będą mieli okazję rywalizacji w słynnej hali, która była świadkiem wielkich sukcesów polskiego sportu. To bardzo ważna arena także dla szachów, bo często odbywają się tu duże międzynarodowe szachowe wydarzenia.

Więcej szczegółów na temat SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach na facebookowym profilu „Gramy w szachy”.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zawiercie
14.4°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany