reklama
kategoria: Turystyka
1 czerwiec 2024

Od soboty turyści mogą przechodzić na słowacką stronę

zdjęcie: Od soboty turyści mogą przechodzić na słowacką stronę / fot. PAP
fot. PAP
Od soboty, po półrocznej przerwie, turyści mogą ponownie wędrować po wysokogórskich szlakach turystycznych w słowackich Tatrach. Oznacza to, że turyści wędrujący w polskiej części Tatr, mogą przechodzić na południową stronę grani w wyznaczonych miejscach i schodzić na stronę słowacką.
REKLAMA

Z uwagi na ochronę przyrody oraz bezpieczeństwo turystów, od 1 listopada do 1 czerwca słowackie służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) zamykają wysokogórskie szlaki wyznaczone powyżej schronisk, w kierunku granicznej grani Tatr. Polskie szlaki turystyczne w Tatrach łączą się ze słowackimi na: Rysach, Kasprowym Wierchu, Pyszniańskiej Przełęczy, Błyszczu, Raczkowej Przełęczy, Kończystym Wierchu, Jarząbczym Wierchu, Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu czy Bobrowieckiej Przełęczy.

Wysokogórskie szlaki turystyczne po polskiej stronie Tatr są otwarte przez cały rok, jednak od 1 kwietnia do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po górach od zmroku do świtu. Takie ograniczenie związane jest z ochroną przyrody.

Obecnie po północnej stronie grani i w miejscach na ogół zacienionych, występują jeszcze miejscami płaty zmrożonego, twardego śniegu. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce, jak również posiadania zimowego sprzętu turystycznego takiego jak raki, czekan i kask.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13.4°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany