17 grudzień 2021

Planujesz zimowy wyjazd? Sprawdź, jak się dobrze przygotować

zdjęcie: Planujesz zimowy wyjazd? Sprawdź, jak się dobrze przygotować / fot. nadeslane
fot. nadeslane
Zima daje szerokie możliwości wypoczynku i aktywnego spędzania urlopu. Warto zaplanować swój wyjazd odpowiednio. Gdzie wyjechać? Jak się przygotować? Czy lepiej skorzystać z oferty biur podróży, czy planować samemu? Odpowiedzi zna Dominika Czechowska – ekspert rynku turystycznego, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
Na popularności zyskują zimowe kierunki turystyczne. Czasami chcemy odpocząć w cieplejszych krajach, czasem szukamy gwarancji dużej ilości śniegu. Coraz częściej decydujemy się też na świąteczne wyjazdy wraz z rodziną lub krótkie wypady ze znajomymi. Każdy powód jest dobry, ale warto być odpowiednio przygotowanym. Szczególnie że pandemia stworzyła nowe okoliczności, które należy uwzględnić, planując wypoczynek.

Najlepiej wybierać kraje europejskie. W tym roku największą popularnością cieszą się Alpy. Niestety należy się spodziewać wyższych cen. We Włoszech, Austrii, Niemczech i Szwajcarii noclegi mogą być nawet dwa razy droższe – podkreśla Dominika Czechowska.

To konsekwencja zeszłorocznego lockdownu. Większość ośrodków narciarskich, poza Szwajcarią, była poprzedniej zimy zamknięta. Hotele za niezrealizowane pobyty wystawiały vouchery, które klienci wykorzystują w tym roku. Więcej gości to naturalny wzrost cen.

W okresie świąt i Nowego Roku spodziewamy się rekordowej liczby turystów na europejskich wyciągach – zapowiada Czechowska.


Skutki? Nie tylko wyższe ceny, ale też ogromne kolejki do wyciągów. Alternatywą mogą być ciepłe kraje. Ale musimy śledzić sytuację epidemiczną w poszczególnych rejonach. Najlepiej na kierunek zdecydować się tuż przed planowanym urlopem. Jednak, jak zauważa Dominika Czechowska, oferty last minute są po raz pierwszy w historii droższe niż wycieczki kupione z wyprzedzeniem. Dlatego może lepiej zaplanować wyjazd na własną rękę? Niekoniecznie.
 

Korzystając z oferty biur podróży mamy gwarancję, że w przypadku zamknięcia danej lokacji nasza wycieczka zostanie przełożona lub dostaniemy zwrot pieniędzy – doradza ekspertka.

Decydując się na cel podróży, zweryfikujmy obowiązujące regulacje na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dla pewności możemy też sprawdzić lokalne regulacje na stronach rządowych kraju, do którego się wybieramy. Podróżowanie w realiach epidemicznych wymaga od nas więcej uwagi. Dobre planowanie pozwoli nam jednak na udane zimowe wakacje. Nagrodą będzie wypoczynek i czas spędzony w śnieżnych górach lub na ciepłych plażach.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zawiercie
3.2°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:40
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2022-12-18 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-01 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-05 18:30
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-15 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany