reklama
kategoria: Turystyka
2 lipiec 2024

Przywiozła z wakacji krem z jadem kobry królewskiej; została zatrzymana

zdjęcie: Przywiozła z wakacji krem z jadem kobry królewskiej; została zatrzymana / v21578656
v21578656
Cztery opakowania kremu z jadem kobry królewskiej znaleźli celnicy na lotnisku w Pyrzowicach w bagażu turystki wracającej z Wietnamu. Kobiecie grożą konsekwencje. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach przypomniała we wtorek, że nielegalny przewóz gatunków zagrożonych wyginięciem to przestępstwo.
REKLAMA

Turystka wracająca z Wietnamu nie zgłosiła celnikom, że przywiozła krem zawierający jad kobry królewskiej, co jest wymagane w przypadku jego przewozu do Unii Europejskiej. Na lotnisku należy przedstawić zarówno zezwolenie z kraju, z którego pochodzi taki produkt, jak i z kraju, do którego jest on przywożony.

Kobra królewska to gatunek zapisany w załącznikach do Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), której celem jest ochrona dzikich zwierząt oraz roślin zagrożonych wyginięciem. Odbywa się to poprzez kontrolę międzynarodowego handlu nimi, a także ich częściami i produktami pochodnymi.

"Nielegalny przewóz przez granicę UE okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, ich części lub produktów z nich wytworzonych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. W sprawach mniejszej wagi – jeśli sprawca działa nieumyślnie – może zostać orzeczona kara grzywny" – powiedziała Katarzyna Klos z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Krem z jadem kobry królewskiej i podobne medykamenty są popularne w krajach azjatyckich. Przedstawicielka izby wyjaśniła, że "środek reklamowany jest jako specyfik zmniejszający bóle zapalne, zapalenie stawów, mięśni oraz ostre nerwobóle".

Krajowa Administracja Skarbowa na swojej stronie internetowej udostępniła poradnik turystyczny na 2024 r. Zapisano w nim najważniejsze informacje dotyczące m.in. wymaganych podczas podróży dokumentów, również w przypadku dzieci, ograniczeń w przewozie i wywozie leków, zwierząt oraz dóbr kultury. Ostrzeżono także przed działalnością gangów, które wykorzystują turystów do przemytu narkotyków, co w niektórych krajach jest zagrożone nawet karą śmierci.(PAP)

pato/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
14.2°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany