15 maj 2024

RDOŚ wzmacnia ochronę rezerwatu Segiet, w związku nielegalnymi przejazdami rowerzystów

zdjęcie: RDOŚ wzmacnia ochronę rezerwatu Segiet, w związku nielegalnymi przejazdami rowerzystów / pixabay/3714047
Rowerzyści niszczą przyrodę, jeżdżąc po nieudostępnionej części rezerwatu Segiet, który jest na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach wszczęte zostało postępowanie w związku z nielegalnymi przejazdami. Wzmocniona zostanie również ochrona rezerwatu.
REKLAMA

Na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach bytomska policja wszczęła i prowadzi postępowania związane z nielegalnymi przejazdami po nieudostępnionych ścieżkach rezerwatu. Regularnie prowadzone są również patrole z udziałem policji i straży leśnej, które będą kontynuowane.

"Zdecydowana większość turystów dostosowała się do zasad panujących w rezerwacie. Większość starych ścieżek, już niedopuszczonych do ruchu, ładnie zarasta, co oznacza, że nie są już użytkowane przez turystów. Pozostaje jedynie grupa rowerzystów, która łamie przepisy z premedytacją" – podkreślił w środowej informacji prasowej prezes Fundacji Srebrne Buki Wojciech Sutor.

Leśnicy planują także wzmocnić ochronę poprzez montaż fotopułapek, które będą rejestrować naruszenia przepisów.

W ubiegłym roku rezerwat został powiększony o prawie 70 ha. W związku z tym, wyznaczone zostały trasy piesze, jak i rowerowe - niebieski szlak turystyczny będący częścią szlaku Powstańców Śląskich, srebrny szlak biegnący od szlaku niebieskiego w kierunku Hałdy popłuczkowej i tzw. "Banka".

Do nowych zasad nie dostosowali się jednak niektórzy miłośnicy rowerowych przejażdżek, którzy zaczęli tworzyć nielegalne trasy, zarówno w "nowej", jak i "starej" części Segietu. Ich obecność negatywnie wpływa na szatę roślinną porastają rezerwat, którą przyrodnicy starają się ochronić i zabezpieczyć.

"Dopuszczenie ruchu rowerowego nie oznacza, że rowerzyści mogą jeździć, gdzie chcą. Ruch pieszo-rowerowy może odbywać się tylko po wyznaczonych szlakach. Nawet jeśli od szlaku odchodzą jakieś ścieżki, nie możemy na nie wchodzić – to podstawowe zasady świadomej turystyki w rezerwacie" - wyjaśnił Sutor.

Rowerzyści, aby przejechać po nieudostępnionych ścieżkach, musieli wcześniej zerwać tablice zakazu wjazdu oraz przesunąć półtonowe, drewniane kłody.

Rezerwat przyrody Segiet został powołany ponad 70 lat temu, a buki go porastające mają ok. 150-200 lat. Z uwagi na historyczny rys powiązany z górnictwem kruszcowym kultywowanym w tym miejscu przez kilka wieków, charakteryzuje się specyficzną rzeźbą terenu. Liczne zapadliska i leje oraz hałdy i usypiska skalne nadają temu obiektowi niewątpliwej wartości przyrodniczo-krajobrazowej, która zadecydowała o włączeniu go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W rezerwatach przyrody obecność ludzi może negatywnie wpłynąć na naturalne procesy przyrodnicze zachodzące w chronionym ekosystemie. Z tego powodu ruch turystyczny jest tam możliwy tylko po wyznaczonych szlakach. Spośród 66 rezerwatów w województwie śląskim tylko w niecałej połowie dopuszczono turystykę. Jest to m.in. rezerwat Segiet.

"Patrole i kary to jedna, ale wcale nie najlepsza, a na pewno nie najprzyjemniejsza droga walki z niszczeniem przyrody w rezerwatach. Bardzo ważna jest przede wszystkim zmiana podejścia społecznego i chęci wspólnego - świadomego dbania o przyrodę" – zaapelował zastępca dyrektora RDOŚ Katowice i Regionalny Konserwator Przyrody Przemysław Skrzypiec.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13.1°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany