kategoria: Turystyka
23 maj 2024

Trzy miejsca na Mazowszu nominowane w plebiscycie Cuda Polski 2024

zdjęcie: Trzy miejsca na Mazowszu nominowane w plebiscycie Cuda Polski 2024 / fot. PAP
fot. PAP
Trzy miejsca na Mazowszu są nominowanie w plebiscycie Cuda Polski 2024. Jedno z nich to warszawska Dzielnica Wisła.
REKLAMA

48 miejsc powalczy o miano najbardziej atrakcyjnego, zaskakującego i wartego odwiedzenia miejsca w każdym województwie. Głosowanie internetowe zakończy się 5 czerwca.

W tym roku Mazowsze reprezentują: Wzgórze Tumskie w Płocku, Nadbużańska Kraina Spokoju i Dzielnica Wisła.

Najstarsza część Płocka znajduje się na Wzgórzu Tumskim, w obrębie którego skupiają się zabytkowe budowle m.in. bazylika katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, dawne opactwo benedyktyńskie z reliktami zamku książęcego oraz budynek Muzeum Diecezjalnego tzw. Stare Muzeum. Centralną część Wzgórza Tumskiego zajmuje Stary Rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku oraz z ratuszem.

W tym miejscu zaczęła się historia miasta w X w., gdy Mieszko I wzniósł na wysokim wzgórzu nad Wisłą gród obronny.

Nadbużańska Kraina Spokoju to najbardziej na wschód wysunięta część województwa mazowieckiego, historyczne Podlasie. Teren ten obejmują swoim zasięgiem dwa parki krajobrazowe – Nadbużański i Podlaski Przełom Bugu. W okolicy nie ma żadnych wielkich miast. Są tylko wioski i niewielkie miasteczka, w których wciąż czuje się klimat dawnego wielokulturowego pogranicza.

Zachwyca też dzika przyroda - niezagospodarowany, meandrujący swobodnie Bug z mnóstwem odnóg i starorzeczy, lasy mieszane i liściaste, bagniska i torfowiska, doliny rzeczne ze skarpami, a w promieniu wielu kilometrów tylko odgłosy natury.

Położona w samym centrum Warszawy Dzielnica Wisła to miejsce gdzie spotykają się natura, rozrywka, kultura, kulinaria i niesamowita architektura. Po lewej stronie rzeki są uwielbiane przez mieszkańców i turystów bulwary wiślane, a na nich kawiarenki i bary, punkt widokowy, miniplaża, trampoliny i ścieżka rowerowa. Na tym brzegu można również odwiedzić położone nad Wisłą Centrum Nauki Kopernik, ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego czy Muzeum Sztuki Współczesnej. Idealną propozycją na piątkowy lub sobotni wieczór jest położony nieopodal Wisły Multimedialny Park Fontann. Latem prezentowane są tam spektakle łączące muzykę, światło i wodę.

Prawa strona rzeki to zupełne przeciwieństwo - to naturalny, pełen dzikich ptaków obszar Natura 2000. Między brzegami Wisły kursują bezpłatne promy. Można też wybrać się statkiem na dłuższą wycieczkę aż nad Jezioro Zegrzyńskie. Turystów i mieszkańców przyciągają też plaże, gdzie można opalać się czy grillować.

Plebiscyt Cuda Polski 2024 organizowany jest przez magazyn National Geographic Traveler. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany