kategoria: Turystyka
1 czerwiec 2024

W 29 miastach rozpoczęła się Industriada

zdjęcie: W 29 miastach rozpoczęła się Industriada / fot. PAP
fot. PAP
Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, rozpoczęła się w sobotę w 29 miastach regionu. Na 15. edycję festiwalu, który w ostatnich latach stał się świętem łączącym zróżnicowany historycznie i kulturowo region, przygotowano 423 wydarzenia w 47 obiektach.
REKLAMA

Oficjalne otwarcie tegorocznej Industriady zorganizowano w sobotę w południe w zabytkowym osiedlu Nikiszowiec w Katowicach. Na wzór tradycyjnych obchodów ważnych wydarzeń, jak Barbórka, przez Nikisz przeszła orkiestra dęta kopalni Wieczorek.

Reprezentujący marszałka regionu, który jest właścicielem marki szlaku i święta, poseł KO Borys Budka nawiązał do motywu tegorocznych obchodów mówiącego o "byciu razem", odnosząc go też do 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.

"Jesteśmy bardzo dumni z tego, że Śląsk, woj. śląskie, ma się czym pochwalić, a środki europejskie przez te ostatnie 20 lat pomagały rewitalizować także właśnie te magiczne miejsca. 15 lat Industriady i 20 lat Polski w Unii Europejskiej to czas, by podsumować, jak dużo dzięki obecności Unii zmieniło się na korzyść" - mówił.

"Szlak zabytków przemysłowych to jedna z najlepszych wizytówek naszego regionu. Możemy gościom, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski i z całego świata, pokazywać, jak pięknym miejscem jest nasze województwo, jak to piękne miejsce może się zmieniać jeszcze, m.in. dzięki środkom europejskim, ale przede wszystkim dzięki naszej wspólnej ciężkiej pracy" - dodał Budka.

Dyrektor koordynującego funkcjonowanie szlaku i organizację święta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk zachęcał do odwiedzenia strony industriada.pl i znalezienia ciekawych wydarzeń jeszcze w sobotę lub zainteresowania się ofertą szlakowych obiektów w kolejnych dniach i tygodniach.

Pytany przez dziennikarzy, dla kogo jest Industriada, Szewczyk odpowiedział, że właściwie dla wszystkich, choć w tym roku ze względu na zbieżność dat z 1 czerwca, szczególnie dla rodziców z dziećmi.

"Ale generalnie Industriada jest dla miłośników zabytków techniki, industrialu i historii Śląska. Również jest dla tych, którzy na co dzień niespecjalnie się tym interesują, ale chcą przyjść, zobaczyć coś ciekawego. Może to właśnie moment, w którym historia Śląska, przemysłu na Śląsku, zainteresuje i zachęci, żeby odwiedzić resztę obiektów szlakowych" - uściślił dyrektor zabrzańskiego muzeum.

Happening rozpoczynający tegoroczną Industriadę odbył się już w piątek wieczorem na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Finał zaplanowano w sobotę wieczorem w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Podczas festiwalu można m.in. wziąć udział w spacerze po terenie likwidowanej kopalni Wujek w Katowicach, popłynąć w rejsie biesiadnym w stylu balu kapitańskiego na Kanale Gliwickim, zobaczyć dawne ośrodki hutnicze w Ustroniu i wysłuchać koncertu życzeń w wykonaniu orkiestry kopalni Wieczorek na Nikiszu.

Uczestnicy Industriady mogą korzystać z darmowych przejazdów Kolejami Śląskimi na terenie całego województwa śląskiego (na podstawie rezerwacji na stronie internetowej przewoźnika). Święto Szlaku Zabytków Techniki (i sam Szlak) koordynuje Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które jest instytucją kultury Urzędu Miasta Zabrza, współprowadzoną przez samorząd woj. śląskiego. (PAP)

mtb/ js/ ral/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany