18 kwiecień 2024

W I kwartale katowickie lotnisko obsłużyło niemal 10 tys. ton frachtu

zdjęcie: W I kwartale katowickie lotnisko obsłużyło niemal 10 tys. ton frachtu / pixabay/7868138
Terminal cargo Katowice Airport w pierwszym kwartale br. obsłużył 9 tys. 838 ton frachtu, to o blisko 8 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku i najlepszy kwartał w historii lotniska – poinformowali w czwartek przedstawiciele portu.
REKLAMA

Przewozy towarowe za pierwszy kwartał podsumowało Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.

„Od stycznia do końca marca bieżącego roku w katowickim terminalu cargo obsłużono 9 838 ton frachtu, czyli o 725 ton więcej (+7,9 proc.) niż w tym samym czasie w 2023 roku. Był to jednocześnie najlepszy pierwszy kwartał roku w historii Katowice Airport – osiągnięty rezultat był o 480 ton cargo lepszy (+5,1 proc.) niż ten z trzech pierwszych miesięcy 2022 roku, kiedy w pyrzowickim terminalu towarowym obsłużono rekordowe 9 358 ton załadunków” - przekazał rzecznik Katowice Airport Piotr Adamczyk.

Prezes GTL Artur Tomasik przypominał, że ubiegłoroczna popandemiczna korekta przewozów frachtu lotniczego skutkowała w Katowice Airport 11-procentowym spadkiem obsłużonych towarów w porównaniu z rekordowym 2022 rokiem. „Jednak już w pierwszym kwartale br. cargo lotnicze zaczęło wracać na ścieżkę wzrostu, dlatego w tym roku spodziewamy się dobrych wyników i nie można wykluczyć, że w segmencie cargo będzie to najlepszy rok w historii katowickiego lotniska” - ocenił prezes, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Jak zaznaczył, przewozy towarowe to ważny obszar działalności portu, dlatego w programie inwestycyjnym na lata 2024-2028 GTL zaplanowało dużą rozbudowę strefy do obsługi frachtu lotniczego, w tym budowę minimum jednego nowego terminalu towarowego.

Port w Pyrzowicach należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2023 r. z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 5,6 mln pasażerów. Prognoza na obecny rok zakłada obsłużenie ponad 6 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port im. Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
14.5°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany