reklama
kategoria: Ubezpieczenia
9 kwiecień 2020

Automaty przyspieszą weryfikację wniosków z tarczy w ZUS Chorobowe na kwarantannie dla domownika osoby wracającej z zagranicy

zdjęcie: Automaty przyspieszą weryfikację wniosków z tarczy w ZUS Chorobowe na kwarantannie dla domownika osoby wracającej z zagranicy / fot. By Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim PL, EU, CC0 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77593746
fot. By Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim PL, EU, CC0 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77593746
Jeszcze przed świętami ZUS uruchomi tzw. automaty, które masowo będą weryfikować wnioski złożone w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To znacząco przyspieszy ich obsługę. Świadczenia chorobowe podczas obowiązkowej kwarantanny może teraz otrzymać także osoba mieszkająca z osobą, która wróciła z zagranicy.
REKLAMA
ZUS: Będzie szybkie rozpatrywanie wniosków ws. tarczy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To zdecydowanie ułatwi weryfikację dokumentów dotyczących zwolnienia ze składek i świadczeń postojowych. Pierwsze postojowe trafią na konta klientów już 15 kwietnia.

Część wniosków wpływa do ZUS drogą tradycyjną, w postaci papierowej. Jednak także w ich przypadku automat znajdzie zastosowanie i przyspieszy obsługę. – Mamy już doświadczenie w automatycznej obsłudze wniosków. Tego typu system wykorzystywaliśmy przy obniżeniu wieku emerytalnego. Wówczas część wniosków również została zweryfikowana przez system – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli chodzi o tarczę antykryzysową, ZUS sprawdził już ponad 67 tys. wniosków, które wpłynęły przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. – Jednak ta liczba niedługo będzie nieaktualna, ponieważ po wprowadzeniu tzw. automatów nastąpi masowa weryfikacja dokumentów. To stanie się jeszcze przed świętami. Chciałabym przekazać przedsiębiorcom, że pierwsze przelewy o tzw. postojowe wykonamy już 15 kwietnia – zapowiada prezes ZUS.
Tzw. tarcza antykryzysowa umożliwia przedsiębiorcom zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie zaległości składkowych na raty. A samozatrudnieni i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które doświadczyły przestoju w związku z Covid-19, mogą wystąpić do ZUS o świadczenie postojowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Prowadzący firmy nie muszą spieszyć się ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.


Kwarantanna z domownikiem a „chorobowe” 

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Osoby, które przechodzą obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego.

Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Obecnie dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. W tym celu osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Na podstawie tych przepisów również domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca, którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych. Podstawą do ich wypłaty w tej sytuacji jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.
Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS – mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej Zakładu jest instrukcja, jak to zrobić.

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe (pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS). Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zawiercie
10.4°C
wschód słońca: 06:28
zachód słońca: 16:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-11-03 13:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-10 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany