kategoria: Wydarzenia
29 maj 2024

Piloci wojsk specjalnych i służb wezmą udział w XI Droniadzie

zdjęcie: Piloci wojsk specjalnych i służb wezmą udział w XI Droniadzie / pixabay/5955000
Około 60 pilotów wojsk specjalnych, obrony terytorialnej, policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR zapowiedziało swój udział w turniej „Fly to Rescue”, który odbędzie się w ramach XI Droniady w Parku Śląskiego. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa od 3 do 9 czerwca.
REKLAMA

Żołnierze i funkcjonariusze służb zmierzą się z członkami kilkunastu zespołów akademickich o Puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego na Polach Marsowych.

Konkurencja będzie odbywała się na dwóch torach o długości 30 metrów i szerokości 10 metrów. Na każdym z nich ustawionych zostanie 25 wiader na różnych wysokościach i pod różnymi kątami. Zadaniem uczestników będzie jak najszybsze odnalezienie obrazów wskazanych osób lub przedmiotów ukrytych w wiadrach.

3 i 4 czerwca na Stadionie Śląskim zaplanowano konferencję „Zrobotyzowana mobilność. Transport autonomiczny”, którą poprzedzą dwie debaty o transporcie szynowym i drogowym. Podsumowaniem będzie planowany na wrzesień raport ekspercki.

Finałem Droniady będzie zapowiedziany na 9 czerwca piknik rodzinny na Polach Marsowych Parku Śląskiego, połączony z pokazami latania dronów oraz możliwością zapoznania się ze sprzętem i porozmawiania z ekspertami.

Natomiast od 29 maja do 19 czerwca Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej przeprowadzi turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich – Droniada Junior by Europejskie Miasto Nauki Katowice.

Droniada to wydarzenie, którego celem jest zaprezentowanie możliwości wykorzystywania dronów w różnych dziedzinach życia codziennego, np. w ochronie środowiska, energetyce, sytuacjach kryzysowych czy organizacji transportu. Zaangażowane są w nią uczelnie wyższe, ośrodki badawczo-rozwojowe, samorządy oraz firmy zajmujące się technologiami bezzałogowymi.

Głównym organizatorem Droniady jest Fundacja Instytut Mikromakro, a współorganizatorzy to Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Instytut Lotnictwa - Sieć Badawcza Łukasiewicz, Politechnika Śląska, Park Śląski oraz Stadion Śląski.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik

pato/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
19.1°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:55
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-09-14 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-14 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 15:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany