29 kwiecień 2024

Lekarze z dwóch szpitali przeprowadzili jednoczasową transplantację serca i nerki

zdjęcie: Lekarze z dwóch szpitali przeprowadzili jednoczasową transplantację serca i nerki / pixabay/5051152
Jednoczasową - jak nazywają taką operację lekarze - transplantację serca i nerki przeprowadzili lekarze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe ŚCCS.
REKLAMA

Dr hab. Tomasz Hrapkowicz wyjaśnił, że tego typu operacja jest trudniejsza do przeprowadzenia.

"Wymaga połączenia i skoordynowania pracy dwóch zespołów chirurgicznych. Również pacjent musi być odpowiednio przygotowany do takiego zabiegu. Ważne jest, aby przeprowadzana w pierwszej kolejności transplantacja serca, przebiegła bez komplikacji. Pacjent musi być w stabilnym stanie, aby można było rozpocząć kolejną transplantację" - podkreślił dr hab. Hrapkowicz, koordynator oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc w ŚCCS w Zabrzu.

Najpierw jego zespół przeprowadził przeszczep serca, następnie do pracy przystąpiła dr Joanna Badura z zespołem ze szpitala klinicznego im. Mielęckiego. Zakończył się powodzeniem, oba przeszczepione narządy podjęły pracę.

Pacjentką była 23-letnia Dominika z Zabrza, która w 2015 r. zachorowała na plamicę Schönleina-Henocha, która doprowadziła do uszkodzenia nerek.

W 2017 roku konieczne było włączenie dializ, czyli usunięcia wody i produktów przemiany materii, z którymi nie poradziły sobie nerki. W ostatnim okresie wykonywano je już cztery razy w tygodniu.

Dodatkowo u chorej dwa lata temu ujawniła się niewydolność serca. Leczenie farmakologiczne nie przyniosło efektów, więc konieczna była transplantacja obu narządów. Od listopada 2023 r. Dominika przebywała w szpitalach w Katowicach i Zabrzu, gdzie oczekiwała na dawcę.

"Znalezienie odpowiedniego dawcy, który mógłby przekazać oba narządy jednej osobie, jest bardzo trudne, dlatego takie operacje wykonuje się bardzo rzadko" - podkreślił dr Hrapkowicz.

Prof. Grzegorz Piecha z oddziału nefrologii i transplantologii szpitala im. Mielęckiego dodał, że "pacjentka miała bardzo wysoki poziom przeciwciał, co utrudniało dopasowanie odpowiedniego dawcy i zwiększało ryzyko odrzucenia przeszczepionego narządu".

"Zwłaszcza nerka wymaga bardzo ścisłego dopasowania dawcy i biorcy" – zaznaczył.

Pacjentka jest teraz pod stałą opieką specjalistów z Zabrza i Katowic. Przechodzi także specjalną rehabilitacje.

Była to druga jednoczasowa transplantacja serca i nerki w Śląskim Centrum Chorób Serca. Pierwszą taką operację przeprowadził 22 lata temu zespół dr Romana Przybylskiego i prof. Lecha Cierpki.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany