19 kwiecień 2024

Tysiąc zabiegów wszczepienia nowoczesnej soczewki w szpitalu w Będzinie

zdjęcie: Tysiąc zabiegów wszczepienia nowoczesnej soczewki w szpitalu w Będzinie / pixabay5073278
Lekarze będzińskiego szpitala świętowali w piątek tysiąc zabiegów wszczepienia nowoczesnej soczewki w leczeniu zaćmy. Daje ona pacjentom większy zakres widzenia niż standardowo wszczepiane implanty wewnątrzgałkowe.
REKLAMA

Podczas standardowej operacji zaćmy do oka zostaje wszczepiona sztuczna soczewka pozwalająca na ostre widzenie do jednej odległości. Po takim zabiegu pacjent musi nosić okulary korekcyjne, aby widzieć z bliska lub z daleka.

Nowoczesna soczewka o rozszerzonej głębi ostrości pozwala osiągnąć widzenie pośrednie na przykład podczas pracy przy komputerze, a także zachować ostrość widzenia w warunkach słabego oświetlenia.

Ten rodzaj soczewek jest dostępny w szpitalu w Będzinie jako soczewka pierwszego wyboru, tzn. może ją otrzymać każdy pacjent zakwalifikowany do zabiegu zaćmy, który nie ma przeciwwskazań medycznych. Dostępna jest też w wersji torycznej – z określonym kształtem dla osób z astygmatyzmem.

"Soczewki te są trzykrotnie droższe od tych standardowo proponowanych. Są akcje w różnych szpitalach, gdzie jest wybieranych kilkunastu bądź kilkudziesięciu pacjentów, którym wszczepiana jest taka soczewka. Przewagą naszego szpitala jest to, że możemy zabieg zaproponować każdemu pacjentowi" – powiedział kierownik Oddziału Okulistyki Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie dr n. med. Adam Kabiesz.

Z zabiegu wszczepienia soczewki mogą skorzystać również pacjenci Szpitala Powiatowego w Zawierciu, który współpracuje z będzińską placówką w ramach Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Jednak, jak podkreślił dr Kabiesz, w Będzinie wykonuje się o wiele więcej zabiegów.

Zabiegi wykonywane są w ramach NFZ. Nie ma ograniczeń ich liczby.

"Nie będę się już mijać z lotką na boisku. Wcześniej bardzo źle widziałam – 60-70 proc. widzenia. Nie mogłam dobrać okularów ani soczewek. Teraz jedno oko mam już po zabiegu i widzę cudnie – z daleka i z bliska. Dzisiaj będę mieć zabieg na drugie oko" – powiedziała tysięczna pacjentka Maria Rzeźniczak z Katowic.

Hobbistycznie pacjentka gra w badmintona. Brała cztery razy udział w Mistrzostwach Polski Seniorów w Badmintonie. Dodała, że zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezbolesny.

Na zabieg w Będzinie czeka się około sześciu tygodni. Dr Kabiesz powiedział, że pacjenci przyjeżdżają do jego szpitala z całej Polski, a także z innych krajów.

Szacuje się, że u 80 proc. osób powyżej 60 lat rozwija się zaćma. Nie jest jednak rzadkością pojawienie się tej choroby dużo wcześniej. Dlatego uczucie pogarszającego się widzenia zawsze powinno skłonić do wizyty u lekarza okulisty. Ważne, aby jak najwcześniej zdiagnozować zaćmę i nie odkładać decyzji o operacji. Co roku na całym świecie wykonuje się 28 mln takich zabiegów.(PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zawiercie
13.1°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zawierciu

kiedy
2024-10-12 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany